اگر کاربري هستيد که دوره‌هاي سيسکو را گذرانده‌ايد و نمي‌توانيد تنها براي تست و آموزش خود، تجهيزات گران‌قيمت سيسکو مانند انواع سوييچ‌ها و يا روترها را تهيه کنيد، مي‌توانيد با استفاده از امکانات اين برنامه شبکه فرضي خود را طراحي و بدون وجود تجهيزات پيکربندي کنيد.
از طرف ديگر؛ اگر به عنوان مدير شبکه، در حال طراحي شبکه هستيد و قبل از راه‌اندازي و پيکربندي تجهيزات شبکه مي‌خواهيد نتيجه کار را به صورت نرم‌افزاري ببينيد، مي‌توانيد از اين برنامه استفاده کرده و قبل از پيکربندي تجهيزات شبکه‌، تمامي تنظيمات را در اين برنامه و روي تجهيزاتي که برنامه در اختيار کاربر قرار مي‌دهد، انجام داده و تمام ارتباطات را تست نماييد.
در ضمن برنامه اين قابليت را به شما مي‌دهد که تنظيمات را در يک فايل ذخيره کرده و پس از تهيه تجهيزات آنها را براساس فايل موجود تنظيم نماييد.
از طريق برنامه Cisco ConfigMaker مي‌توانيد محدوده وسيعي از تجهيزات و سرويس‌ها را در محيط شبهه‌واقعي در يک شبکه طراحي و پيکربندي کنيد. برخي از تجهيزات عبارتند از Router، Switch، Hub و ديگر تجهيزات شبکه و از سرويس‌هايي که مي‌توانيد در اين نرم‌افزار استفاده کنيد، مي‌توان به سرويس‌هاي زير اشاره کرد:
VPN connections using IPSec and IKE authentication and encryption protocols
Dial backup connections
DHCP server and DHCP relay features
NAT and Easy IP (Phase 1) addressing
Issuing Cisco IOS show commands
Pinging and Telnetting to network devices
Reading the existing configuration from the devices

با اجراي برنامه يک دياگرام شبکه در اختيارتان قرار خواهد گرفت. سمت راست برنامه راهنماي استفاده از برنامه قرار دارد که به کاربر در طراحي شبکه و چگونگي تنظيم دستگاه‌ها کمک مي‌کند.
سمت چپ برنامه پنجره تجهيزات (Device Windows) قرار دارد که فهرست تمامي تجهيزات مانند روتر، سوئيچ، هاب و ... قرار دارد و در زير اين پنجره انواع کانکشن مانند Ethernet، ISDN، PPP‌ و ... براي ايجاد انواع شبکه‌هاي LAN و WAN‌ قرار داده شده است (شکل 1).
يکي از قابليت‌هاي برنامه مشاهده تنظيمات هر دستگاه (Device Properties) است. با وجود اين امکان به آساني مي‌توان تمامي تنظيمات دستگاه مثلا روتر Cisco 2507 را انجام و مشاهده کرد. ايجاد رمز عبور براي روتر، تنظيم SNMP، ديدن IOS دستگاه، اعلام وضعيت سخت‌افزار و اينترفيس‌هاي روتر ) Hardware Configuration ( و ... از ديگر کارهايي است که به کمک اين ابزار به راحتي مي‌توان انجام داد (شکل 2).

اگر با Subnetting سروکار داريد، با استفاده از برنامه IP Subnet Calculator که در منوي Tools قرار دارد، مي‌توانيد به سادگي با وارد کردن يک آيپي‌آدرس‌ و Subnet Mask مورد نظر موارد تعداد Hostها، NetID شبکه، آدرس Broadcast و ... را به دست آوريد (شکل 3).

براي دانلود اين نرم افزار لينك لينك زير برويدمنبع مقاله :رايان خبر