سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 13

موضوع: پایین بردن تایمینگ رم

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    12,776
    تشکر تشکر شده 
    8,385
    اعتبار کاربر
    1

Lightbulb پایین بردن تایمینگ رم

با سلام خدمت دوستان گرانسنگ

چطور میشه تایمینگ رم رو کاهش داد؟
    ایا حتما همزمان با کاهش تایمینگ، فرکانس رم رو باید افزایش داد؟
    برای اینکه بخوایم پایدار باشه باید ولتاژ رو زیاد کنیم؟
    من از روییدن خار بر سر دیوار دانستم که ناکَس،کَسْ نمیگردد بدین بالانشینی‌ها

رفع مشکل نصب نشدن درایور کارت گرافیک های AMD لپ تاپ

2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما player برای ارسال این پست سودمند:

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط player نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان گرانسنگ

1- چطور میشه تایمینگ رم رو کاهش داد؟
    2- ایا حتما همزمان با کاهش تایمینگ، فرکانس رم رو باید افزایش داد؟
    3- برای اینکه بخوایم پایدار باشه باید ولتاژ رو زیاد کنیم؟
    سلام.

عباس جون راستش تو اورکلاک رم زیاد تخصص ندارم. تا اونجا که خوندم و شنیدم موقع بالا بردن کلاک رم مولفه های تایمینگ رو هم بالا میبرن (اصطلاحاً میگن loosen یا شل کردن) تا فرکانس به دست اومده پایدار باشه. تنها چیزی که ازش مطمئنم اینه که این مقادیر تایمینگ هرچه کمتر باشه بهتره، دلیلش هم واضحه. Latency و Delay (تاخیر) هرچه کمتر باشه بهتره. پایین نگه داشتن تایمینگ در بالا بردن سرعت خواندن و نوشتن نهایی رم خیلی موثره. حتی میتونه تاثیرش از 150 مگاهرتز فرکانس اضافی بیشتر باشه.

بالا بردن ولتاژ هم تا اونجا که اطلاع دارم زیاد توصیه نمیشه. 1.5 ولت برای رم های استاندارد و 1.65 ولت برای رم های لوکس و مخصوص اورکلاک کافیه. بیشتر از این مقدار ممکنه ایجاد ناپایداری کنه و باعث بشه رم ها بیش از حد داغ بشن.

رم های خودم چهارتا GeIL Enhance CORSA 4GB هستن. فرکانس استاندارش 1600 مگاهرتزه، روی جعبش نوشته تا 1700 مگاهرتز با تایمینگ پیشفرض تست شده. تایمینگ پیشفرضش هم 9.9.9.28.2T هست. تو یه سایت نقد و بررسی سخت افزار نتایج تست های اورکلاک این رم هارو میخوندم. (هنوزم دارمش). نوشته روی 1866 مگاهرتز به صورت پایدار کار کرد، بدون افزایش ولتاژ. (منتهی نامردا ننوشتن تایمینگ رو چطور تغییر دادن).

در ادامه نوشته 2133 رو تست کردن، بدون افزایش ولتاژ و با تایمینگ نه چندان جالب 11.11.11.31.2T که ننوشتن پایدار بوده یا نه، ولی گفتن سیستم بالا اومده!

دفعه بعد 2400MHz رو امتحان کردن، نتیجه نداده و سیستم بالا نیومده. بالا بردن ولتاژ هم کمکشون نکرده.

راستش من ریسک نکردم 1866 و 2133 مگاهرتز رو امتحان کنم. با 6 واحد بالا بردن BCLK به فرکانس 1696 رسوندمش، (یعنی با همون XMP پیشفرض). لابد کمپانی سازنده یه چیزی میدونه که نوشته تا 1700MHz تست شده. بالاتر از اون اگر خطری نداشت خب همونو مینوشت!

==================================

پس با این تفاسیر اجازه بده به سه تا سوالت به ترتیب جواب بدم:
    1- اینکه چطور میتونی تایمینگ رو کم و زیاد کنی، باید وارد BIOS بشی و بگردی پیداش کنی. (میدونم میدونی) . اما اساس بالا و پایین بردن مولفه ها، چیزی که خودم درک کردم اینه که با بالا بردن فرکانس، باید مولفه های تایمینگ رو شل (زیاد) کرد. یعنی تاخیر و کندی CAS و RAS و Cycle Time بالا در ازای فرکانس بیشتر، وگرنه سیستم بالا نمیاد.

2- برعکس. با بالا بردن فرکانس باید مولفه های تایمینگ رو هم بالا برد.

3- بالا بردن ولتاژ رم یکم ریسکش زیاده. ضمن اینکه در اورکلاک های جزئی، مثلاً 150-250 مگاهرتز معمولاً ولتاژ رو تغییر نمیدن. ولی برای جهش های بزرگ، مثلاً 1600 به 2400 مگاهرتز، ممکنه 5 الی 15 میلی ولت اضافه کنن که در مورد رم های من باز هم نتیجه نداد. کلاً با بالا بردن ولتاژ چه در پردازنده و چه رم، برق بیشتری وارد قطعه میشه و احتمال بروز ناپایداری و کرش بالا میره.

==================================
    منتظر باش علی آقا هم جواب بده. ایشون سابقه و تجربه اش در زمینه اورکلاک خیلی بیشتره.

4. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    macOS Sierra
    تشکر تشکر کرده 
    1,256
    تشکر تشکر شده 
    5,148
    اعتبار کاربر
    1

درود

پلتفرمت چی هست؟ اگر اینتل هست، مخصوصاً این سری های جدید، اصلاً به تنگ کردن تایمینگ فکر نکن. اینتل با فرکانس بالا و تایمینگ بالا پرفورمنس خیلی بهتری داره.
    ولی AMD برعکسه. یعنی فرکانس تا حتی 2400 تاثیر زیادی نداره و در عوض تایمینگ پایین تاثیر داره. مثلاً 1600 با تایمینگ 7.8.7.20 با رم های Corsair Dominator عالی جواب میده. بعضی حرفه ای ها باهاش 6.7.6.18 هم می زنن که امتیاز بنچ مارک رو عالی می کنه.

1- چطور میشه تایمینگ رم رو کاهش داد؟
    2- ایا حتما همزمان با کاهش تایمینگ، فرکانس رم رو باید افزایش داد؟
    3- برای اینکه بخوایم پایدار باشه باید ولتاژ رو زیاد کنیم؟
    1- با کاهش فرکانس. که در اینتل خوب نیست و در AMD خوبه.
    2- دقیقاً برعکس.
    3- در موارد حرفه ای بله. اگر فرکانس رمت 1.5 هست تا 1.65 بهش بدی ایراد نداره. فقط دقت کن که داغ نشن. حالا یا باید یه فن خوب روی در کیس نصب بشه یا فن رم نصب بشه که اینجوری بهترم هست.

یک نکته ی دیگه هم اینه که معمولاً هر چی حجم رم بیشتر میشه (مثلاً هر ماژول 8 گیگ)، اورکلاکش سخت تر میشه. الان من دو تا رم 8 گیگ RipjawsX 1866 10.11.10.30 دارم که چون پلتفرمم AMD هست، مجبورم باهاش تایمینگ رو تنگ کنم. در صورتی که با این مدل رم، فرکانس زدن راحت تره. در تابستون 9.10.9.30 با ولتاژ حدودی 1.57 می زنم و زمستون پارسال هم یادمه یه مدت با 8.9.9.26 و ولتاژ 1.7 کار کردم برای بنچ مارک.

منتظر باش علی آقا هم جواب بده. ایشون سابقه و تجربه اش در زمینه اورکلاک خیلی بیشتره.

6. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما Cyrus برای ارسال این پست سودمند:

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نمیری عباس. از 5 صبح تا الان دارم با تایمینگ و فرکانس رم هام ور میرم.

بالاتر از 1696MHz که نمیره اصلاً. ولتاژ 1.65 دادم، تایمینگ رو بی اندازه شل کردم، 2133MHz که هیچ، با 1866MHz هم نذاشت بوت بشه.

باید به خاطر مادربوردم باشه. اون یارو که 2133MHz رو زده بود مادربوردش ASUS MAXIMUS IV Extreme-Z (با چیپست Z68) بود. مال من ASUS P8H77-V هست (با چیپست H77). دیگه به زور BCLK فوقش میتونم تا 1696MHz اورکلاک کنم. این از این.

اما تنگ کردن تایمینگ که موفقیت آمیز بود و بانیش تو بودی.

نشستم 7-8 ساعت، یک بار دونه دونه هر مولفه رو یک واحد تنگ کردم، با AIDA64 و Passmark نتایج رو ثبت کردم، بعد با IntelBurnTest رو حالت Maximum پنج دقیقه تست استرس گرفتم که مطمئن بشم. طوری که پردازنده به صورت Full-load و همه 16 گیگ رم مشغول بودن.

ضمناً تنگ کردن هر کدوم از مولفه های تایمینگ با افزایش سرعت خواندن و نوشتن رم ها همراه بود:

1- CL و tRCD رو نتونستم کم کنم. هردو روی 9 بودن، هر کدوم رو که یک واحد پایین آوردم و سیو کردم دیگه سیستم بالا نیومد.

2- tRP روی 9 بود که تونستم تا 7 پایین بیارم. روی 6 ناپایدار بود، ولی رو 7 از تست استرس هم بدون مشکل رد شد. تاثیرش رو سرعت خواندن و نوشتن مثبت بود.

3- tRAS روی 28 بود، تونستم تا 16 پایین بیارم. البته در تست آخر که همه مولفه هارو به کمترین مقدار ممکنش پایین میاوردم دیگه با 16 سیستم بالا نیومد، مجبور شدم بکنمش 19. باز هم تاثیرش روی سرعت خواندن و نوشتن مثبت بود.

4- CR رو به راهنمایی نقد و بررسی eTeknix از 2T به 1T تغییر دادم، تاثیر قابل توجهی روی سرعت خواندن و نوشتن گذاشت.

5- تایمینگ نهایی رو از 9.9.9.28.2T به 9.9.7.19.1T تغییر دادم و این شد نتیجه کلی:

مطمئن نیستم ولی مثل اینکه روی سرعت کش پردازنده هم تاثیر مثبت گذاشته. (کاهش تاخیر و افزایش جزئی سرعت خواندن و نوشتن).
    پ.ن: چند ماه پیش چون سیستم بعضی وقتا کرش میکرد BCLK رو گذاشتم رو 105 (یک واحد کم کردم)، پس فرکانس کنونی رم هام 1680MHz هست نه 1696MHz.

8. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

پیش فرض نحوه محاسبه tRAS ایده آل

تو Tom's Hardware دیدم یه نفر در مورد tRAS نوشته: the way it's calculated is CL+tRCD+tRp=tRAS +/-1

الان که دقت کردم میبینم درسته، تایمینگ پیش فرض رم هام از همین قاعده پیروی میکنن: (9)3=28

الان هم tRAS جدیدم رو به جای 19 روی 24 تنظیم کردم، تو تست AIDA64 تغییرات دقیق قابل محاسبه نیست، ولی تو Passmark میبینم که نتایج کمی بهتر شدن.
    ویرایش توسط wasted : 04-08-2014 در ساعت 03:21

10. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    macOS Sierra
    تشکر تشکر کرده 
    1,256
    تشکر تشکر شده 
    5,148
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط wasted نمایش پست ها
    تو Tom's Hardware دیدم یه نفر در مورد tRAS نوشته: the way it's calculated is CL+tRCD+tRp=tRAS +/-1
    الان که دقت کردم میبینم درسته، تایمینگ پیش فرض رم هام از همین قاعده پیروی میکنن: (9)3=28
    الان هم tRAS جدیدم رو به جای 19 روی 24 تنظیم کردم، تو تست AIDA64 تغییرات رقیق قابل محاسبه نیست، ولی تو Passmark میبینم که نتایج کمی بهتر شدن.
    اتفاقاً وقتی پست 4 رو دیدم می خواستم بگم که بهتره tRAS رو باز تر بذاری حدود 24-25 که خودت گرفتی

حیف که احتمالاً به زودی سیستم رو می فروشم. وگرنه 1 هفته وقت میذاشتم و زیر و بمش رو در می آوردم و یک آموزش جامع اورکلاک رم می زدم. مخصوصاً چون AMD دارم، جامع تر از اینتل هم در میاد به خاطر مولفه هایی مثل CPU/NB و Hyper Transport.
    حیف ...

پ.ن: فکر کنم اسپم شد. از همه عذر می خوام

12. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما Cyrus برای ارسال این پست سودمند:

عضو ثابت
    تشکر تشکر کرده 
    209
    تشکر تشکر شده 
    120
    اعتبار کاربر
    1

دوست عزیز بریم سراغ تنظیم رم
    با توجه به اینکه فرمودید ، اورکلاک محسوب نمیشه و بدون اینکه کوچکترین ضرری داشته باشه از هدر رفتن جلوگیری میکنیم.
    حالا بگید که باید چکار کنم؟

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط abc3x نمایش پست ها
    دوست عزیز بریم سراغ تنظیم رم با توجه به اینکه فرمودید ، اورکلاک محسوب نمیشه و بدون اینکه کوچکترین ضرری داشته باشه از هدر رفتن جلوگیری میکنیم. حالا بگید که باید چکار کنم؟
    سلام.

کلاً متوجه هیچ کدوم از چیزایی که گفتین نمیشم!

1- با کدوم دوست عزیز هستین؟
    2- کدوم تنظیمات رم؟
    3- چی اورکلاک محسوب نمیشه؟ (باید منظورتون تایمینگ باشه)
    4- چی کوچکترین ضرری نداره؟
    5- از هدر رفتن چی جلوگیری کنیم؟
    6- چی رو چیکار کنیم؟

واقعاً هیچی از حرفاتون نفهمیدم!

15. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    macOS Sierra
    تشکر تشکر کرده 
    1,256
    تشکر تشکر شده 
    5,148
    اعتبار کاربر
    1

درود شاهین جان. ایشون با بنده بودن چون دیشب یه بحثی رو داشتیم پیگیری می کردیم
    __________________________________________________ ________________________

درود دوست عزیز
    کافیه به تنظیمات بایوس برید و از قسمتی با عنوان Overclock یا مشابه، پروفایل رم رو که الان احتمالاً روی حالت Auto قرار داره روی X.M.P قرار بدید. اگر پیدا نکردید، یک اسکرین شات بدید تا راهنمایی کنم.

17. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما Cyrus برای ارسال این پست سودمند:

عضو ثابت
    تشکر تشکر کرده 
    209
    تشکر تشکر شده 
    120
    اعتبار کاربر
    1

در قسمت تنظیمات فرکانس مموری داریم:
    extreme Memory Profile (X.M.P) : Disable
    System Memory Mulipiler 16
    Frequency (Mhz): 1600
    اگه disable رو روی Profile1 قرار بدیم به صورت زیر میشه ( دو حالت بیشتر نداره یا disable یا Profile1)

extreme Memory Profile (X.M.P) : Profile1
    System Memory Mulipiler 24
    Frequency (Mhz): 2400
    حالا همه چیز درسته یانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    البته تنظیمات زیر هم به چشم میخورد که به دون تغییر موندند
    Memory Enhancement Setting : Normal
    گزینه های دیگر اون : enhanced stability / Normal / Enhanced Performanc

Memory Timing Mode : Auto
    و گزینه های دیگر اون : Auto / Manual / Advanced manual

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •