سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
صفحه 2 از 9 اولیناولین 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 84

موضوع: مباحث و مشکلات پردازنده های Intel

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,838
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrabiamir نمایش پست ها
    اقا ممنون از جوابت. الان پردازنده من بصورت فیزیکی 4 هسته ای هست و بصورت منطقی 8 هسته ای هست. در واقع میخوام بگم که هر هسته بصورت مجازی به دو هسته تقسیم شده. الان کلا 4 تا واحد حساب و منطق - واحد کنترل و رجیستر هستن یا اینکه 8 تا داریم؟
    اون 8 تا که میفرمایید Thread (رشته پردازشی) هستن و بهشون در اصطلاح Logical Core (هسته منطقی) هم میگن. اصولاً تعداد Thread ها مساوی با تعداد هسته های فیزیکی هست. اما اینتل در پردازنده های اخیرش یک فناوری جدید اعمال کرده به نام Hyperthreading که باعث میشه سیستم عامل به ازای هر هسته فیزیکی دوتا Thread تشخیص بده. یعنی مثلاً یک پردازنده که چهار هسته فیزیکی داره، سیستم عامل اونو با هشت هسته منطقی تشخیص میده.

واحد محاسبه، منطق و کنترل فقط برای هسته های فیزیکی هست و کار Thread ها با هسته فرق میکنه. تا اونجا که اطلاع دارم Thread ها وظیفه تقسیم و اختصاص دادن منابع (مثل Cache ، واحدهای پردازشی و TLB) بین هسته های فیزیکی رو دارن و دوبرابر شدن Thread ها به نسبت تعداد هسته ها باعث افزایش کارایی پردازنده میشه.

یعنی پردازنده 4 هسته ای شما 4 تا از اون واحدهای سه گانه رو داره نه هشت تا.

2. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

عضو ممتاز
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    792
    تشکر تشکر شده 
    1,114
    اعتبار کاربر
    1

از توضیحات کاملتون خیلی ممنونم. فقط من خودم در مورد thread یه اطلاع رسانی کنم برای دوستان :

طبق اون چیزی که بنده سه سال پیش توی درس سیستم عامل دوره کارشناسی نرم افزار خوندم نخ "Thread" تعریفش اینه :

یک برنامه را به واحدهای مجزا از هم تقسیم کرده و هر کدوم از اون واحدها تحت عنوان نخ به سیستم عامل شناسانده میشوند. مزیت این تقسیم بندی اینه که اگر یک نخ هنگ کند فقط اون نخ هنگ کرده و بقیه نخها بکار خودشون ادامه میدن.

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما shahrabiamir برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    macOS Sierra
    تشکر تشکر کرده 
    1,256
    تشکر تشکر شده 
    5,148
    اعتبار کاربر
    1

از توضیحات کاملتون خیلی ممنونم. فقط من خودم در مورد thread یه اطلاع رسانی کنم برای دوستان :

طبق اون چیزی که بنده سه سال پیش توی درس سیستم عامل دوره کارشناسی نرم افزار خوندم نخ "Thread" تعریفش اینه :

یک برنامه را به واحدهای مجزا از هم تقسیم کرده و هر کدوم از اون واحدها تحت عنوان نخ به سیستم عامل شناسانده میشوند. مزیت این تقسیم بندی اینه که اگر یک نخ هنگ کند فقط اون نخ هنگ کرده و بقیه نخها بکار خودشون ادامه میدن.
    درود دوست عزیز
    جسارتاً بنده فکر می کنم این تعریف با آنچه در موردش بحث شد فرق بکنه. این تعریف مربوط به نرم افزار است نه سخت افزار که هر پردازش در حال اجرا (Process) به چند Thread تقسیم میشن. که نمونه اش رو در Resource Monitor در Task Manager می تونید ببینید. این Thread با Logical Core تفاوت داره

6. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما Cyrus برای ارسال این پست سودمند:

عضو ممتاز
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    تشکر تشکر کرده 
    792
    تشکر تشکر شده 
    1,114
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Cyrus نمایش پست ها
    درود دوست عزیز
    جسارتاً بنده فکر می کنم این تعریف با آنچه در موردش بحث شد فرق بکنه. این تعریف مربوط به نرم افزار است نه سخت افزار که هر پردازش در حال اجرا (Process) به چند Thread تقسیم میشن. که نمونه اش رو در Resource Monitor در Task Manager می تونید ببینید. این Thread با Logical Core تفاوت داره
    این همونه. ببینید بعضی از برنامه ها هستن که بصورت Multi-Threading طراحی میشن یعنی برنامه رو به واحدهای مجزا از هم تقسیم میکنن و هر کدوم از threadها توسط یک هسته مجازی یا thread اجرا میشه و اینجاست که اهمیت سی پی یوهای چندهسته ای مشخص میشود. البته از اون طرف هم ممکنه هر thread مسئول اجرای یه برنامه خاص باشه. مثلا یه ترد مسئول اجرای فایرفاکس و ترد دیگر مسئول اجرای پخش موزیک.

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما shahrabiamir برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    macOS Sierra
    تشکر تشکر کرده 
    1,256
    تشکر تشکر شده 
    5,148
    اعتبار کاربر
    1

این همونه. ببینید بعضی از برنامه ها هستن که بصورت Multi-Threading طراحی میشن یعنی برنامه رو به واحدهای مجزا از هم تقسیم میکنن و هر کدوم از threadها توسط یک هسته مجازی یا thread اجرا میشه و اینجاست که اهمیت سی پی یوهای چندهسته ای مشخص میشود. البته از اون طرف هم ممکنه هر thread مسئول اجرای یه برنامه خاص باشه. مثلا یه ترد مسئول اجرای فایرفاکس و ترد دیگر مسئول اجرای پخش موزیک.
    خیر دوست خوبم اینطوری نیست. هر (Thread(Logical Core از یک CPU می تونه همزمان چندین برنامه و چندین رشته رو اجرا کنه و محدودیت خاصی نداره و از طرفی هر برنامه می تونه توسط چند Logical Core اجرا بشه. در واقع یک پردازنده با 2 هسته و 2 Thread می تونه همزمان 10 برنامه یا بیشتر رو اجرا کنه که هر کدوم 100 ها رشته ی پردازشی دارند.
    اگر به تصویر دقت کنید در قسمتی که مشخص کردم هزاران Thread یا همان رشته ی پردازشی وجود داره. در صورتی که حداکثر تعداد Thread های پردازنده 8 تا هست.
    مباحث و مشکلات پردازنده های Intel تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg Thread.jpg (239.0 کیلو بایت, 10 نمایش)

10. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما Cyrus برای ارسال این پست سودمند:

عضو ممتاز
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    تشکر تشکر کرده 
    792
    تشکر تشکر شده 
    1,114
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Cyrus نمایش پست ها
    خیر دوست خوبم اینطوری نیست. هر (Thread(Logical Core از یک CPU می تونه همزمان چندین برنامه و چندین رشته رو اجرا کنه و محدودیت خاصی نداره و از طرفی هر برنامه می تونه توسط چند Logical Core اجرا بشه. در واقع یک پردازنده با 2 هسته و 2 Thread می تونه همزمان 10 برنامه یا بیشتر رو اجرا کنه که هر کدوم 100 ها رشته ی پردازشی دارند.
    اگر به تصویر دقت کنید در قسمتی که مشخص کردم هزاران Thread یا همان رشته ی پردازشی وجود داره. در صورتی که حداکثر تعداد Thread های پردازنده 8 تا هست.
    اینطوری هم که شما میگین میتونه باشه.

12. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما shahrabiamir برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    10,363
    تشکر تشکر شده 
    9,540
    اعتبار کاربر
    1

سلام.

یک سری پردازنده ها بود که مثلاً Core i7 یا Core i5 بودن اما دوهسته ای!
    میشه راهنمایی کنید که این قضیه رو چه جوری میشه فهمید؟ و کدوم پردازنده ها این طوری بودن؟

*چه لذتی داره در رکاب امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهید شدن و در دامان آن بزرگوار جان دادن *

# خدایا بحق 14 معصومت(سلام الله علیهم أجمعین) این توفیق بزرگ و شیرین را نصیب همه محبان امام زمان(سلام الله علیه) بفرما #

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ya Mahdi برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    6,736
    تشکر تشکر شده 
    5,280
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Ya Mahdi نمایش پست ها
    سلام.

یک سری پردازنده ها بود که مثلاً Core i7 یا Core i5 بودن اما دوهسته ای!
    میشه راهنمایی کنید که این قضیه رو چه جوری میشه فهمید؟ و کدوم پردازنده ها این طوری بودن؟
    سلام حسین جون
    اگه مدل دقیق cpu رو بدونیم راحت میشه فهمید چند هسته ای هست.مثلا تو خود سایت اینتل زده

ZOTAC GeForce GTX 970 AMP! Extreme Core Edition

16. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما A (\/) ! Я برای ارسال این پست سودمند:

عضو ثابت
    محصول امنیتی
    Avira
    تشکر تشکر کرده 
    703
    تشکر تشکر شده 
    45
    اعتبار کاربر
    1

دوستان ایا سی پی یو i5 با مشخصات ذیل که در تصویر مشخص هست باید چهار هسته را نشان دهد یا پنج هسته ؟ ضمنا لپ تاپ بنده لنوو G510 میباشد .ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

cpu i5.jpg

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,838
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط OMID_M نمایش پست ها
    دوستان ایا سی پی یو i5 با مشخصات ذیل که در تصویر مشخص هست باید چهار هسته را نشان دهد یا پنج هسته ؟ ضمنا لپ تاپ بنده لنوو G510 میباشد .ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

cpu i5.jpg
    سلام.

i3 و i5 و i7 هیچ ارتباطی با تعداد هسته های پردازنده ندارن. این عبارات فقط بخشی از مدل پردازنده هستن.

پردازنده های Core i5 دسکتاپ همه 4 هسته ای، و پردازنده های Core i5 لپ تاپ همه 2 هسته ای هستن.

پردازنده شما Core i5 4200M هست و مال لپ تاپه، پس 2 هسته داره.

اینی که تو تصویر میبینید 4 تا نشون میده، 2 تاش Core (هسته) هست، 2 تاش Thread (رشته پردازشی).

Core i5 های دسکتاپ هم 4 هسته و 4 رشته پردازشی دارن.

19. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 9 اولیناولین 1234 ... آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •