سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5

موضوع: شبکه های کامپیوتری,ظرفیت کانال,مولفه های سرعت انتقال

عضو حرفه ای
    سیستم عامل
    Windows XP 32Bit
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    3,786
    تشکر تشکر شده 
    3,923
    اعتبار کاربر
    1

پیش فرض شبکه های کامپیوتری,ظرفیت کانال,مولفه های سرعت انتقال

سلام
    من با تعریف نرخ باود(Baud rate) مشکلی دارم.
    توی تعریف نرخ باود اومده:تعداد المان های سیگنال که در هر ثانیه ارسال می شود.
    منظورش از المان یک سیگنال چیه؟آیا منظورش فرکانس هست؟

توی گوگل چیزی پیدا نکردم. در ضمن تاپیک هم مجبور شدم اینجا بزنم چون جای بهتری نیافتم.با تشکر

sent from my Nokia1100 using tapatalk

رم -------------- مرورگرکروم

ناظم بخش مولتی مدیا
    تشکر تشکر کرده 
    1,059
    تشکر تشکر شده 
    858
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط صهبا نمایش پست ها
    سلام
    من با تعریف نرخ باود(Baud rate) مشکلی دارم.
    توی تعریف نرخ باود اومده:تعداد المان های سیگنال که در هر ثانیه ارسال می شود.
    منظورش از المان یک سیگنال چیه؟آیا منظورش فرکانس هست؟

توی گوگل چیزی پیدا نکردم. در ضمن تاپیک هم مجبور شدم اینجا بزنم چون جای بهتری نیافتم.با تشکر

sent from my Nokia1100 using tapatalk
    درود
    البته بنده چند سال پیش در قسمت ICDL 1 این مفهوم رو مطالعه کردم و زیاد توضیحات زیادی بیاد ندارم , اما تا اونجایی که ذهنم یاری کنه توضیح میدم .

ببینید اول شما باید مفهوم BPS یا به طور کلی { Bit Per Second } رو مطالعه کنید و کامل شوید و بعد به سراغ مفهوم Baud Rate برید اما بهرحال بگذارید کمی موضوع رو باز کنم , همونطور که میدونین BPS یعنی یک واحد سرعت در انتقال اطلاعات که در واحد " بیت در ثانیه " شناخته و توصیف میشه , که در شبکه های اینترنتی این رو ملاک قرار میدند فقط برای کاربران برای شرکت ها یک اندازه گیری دیگه ای داره که به بحث ما مربوط نمیشه , اما در کشور چین واحد کاربران اونها BPS نیست یک نام دیگه ای که من واقا نه میتونم تلفظ کنم و نه تایپش حالا زیاد مهم نیست .

اما زمانی که BPS در واحد ثانیه در زمان مقایسه رو انجام میده یک مفهوم دیگه هم هست که واحد قبل از BPS رو هم ارزیابی میکنه به نام Baud Rate , کار این مفهوم ارزیابی و یک جورایی انالیز کردن واحد و سیگنال قبل از دریافت BPS هست که ما در ایران با این مفهوم بسیار سروکار داریم چون سرعت بسیار پایین داریم { در این صورت این بنده خدا باید هی سرکار باشه تا ارزیابی ها بهم نریزه و زمانی که اوضاع از دستش خارج بشه همون Time Out که برای ما پیش میاد و اسمش رو گذاشتیم اتفاق میفته} خب پس تا اینجا کار همه چی مفهومی بود اما این واحد چه چیزی رو ارزیابی میکنه بیشترین و سنگین ترین کارش ارزیابی Noise هاست , واحد Baud Rate اول نویزهارو بررسی و طبق چهار اصول اونهارو درجه بندی میکنه که اللان اون چهارتا در ذهن من نیست اسمهاشون و زمان ارزابی اسم اونهاور کنار Bit Rate قرار میده که این هم یک فلسفه و توضیح جدا داره .

اما از اونجایی که پرسیدی " المان ها " من تاحالا این کلمه رو نشنیدم و میدونم ربطی به فرکانس نداره .

یه جمع بندی مختصری بکنم : پس BPS واحد اندازه گیری سرعت انتقال در ثانیه هست و Baud Rate واحد اندازه گیری Noise و ارزیابی و ارزش بندی اون رو به عهده داره که طبق چهار اصول اونهارو ارزیابی و به Bit Rate تخمین میزنه , دقیقا همونطوری که سایت Speedtest.net سرعت اینترنت شما رو تخمین میزنه و همینطور شرکت های اینترنتی داخل ایران که وضعیت همرو از پشت سیستم ارزیابی میکنند .

البته این مفهوم ها در رشته های برق هم کاربرد دارن که قدیمی ترین اونها برای استفاده از تلگراف استفاده میشد .

امیدوارم تونسته باشم شفاف توضیح داده باشم .

موفق باشید

3. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Helper برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    598
    تشکر تشکر شده 
    3,067
    اعتبار کاربر
    1

Baud rate به تعداد سیگنال یا Symbol هایی اشاره داره که در هر ثانیه تغییر می کنند. هر Symbol می تونه یک ولتاژ، فرکانس یا تغییر فاز باشه.
    این مباحث مربوط به مباحث سخت افزاری شبکه هست و مربوط به تحلیل امواج و انتقال داده ی آنالوگ هست و بسیار پیچیده ست.

5. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Amirkia برای ارسال این پست سودمند:

عضو حرفه ای
    سیستم عامل
    Windows XP 32Bit
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    3,786
    تشکر تشکر شده 
    3,923
    اعتبار کاربر
    1

سلام و تشکر بابت پاسخ هاتون
    راستش صرفاً تعریفی از المان می خواستم. اون هم چون توی تعریف رابطه بین نرخ باود و نرخ داده گفته نرخ باود برابر هست با نرخ داده تقسیم بر لگاریتم تعداد سطوح سیگنال بر مبنای دو؛ و سطح رو تعداد المان های مختلف سیگنال معرفی کرده.
    جلوتر که رفتم تقریبا به شناخت نسبی از المان رسیدم. اون رو اینجا می گم(حالا اگر اشتباه یا نقصی داره ممنون میشم رفعش کنید)
    طبق برداشتم منظور از المان باید مقدار یا مقادیری باشه که بسته به نوع مدولاسیون یکی از سه مشخصه ی سیگنال می توانند داشته باشند. مثلا در مدولاسیون FSK اگر سیگنالی داری 4 فرکانس مختلف f1,f2,f3 و f4 باشه تعداد المان های سیگنال 4تا هست در نتیجه تعداد سطوح سیگنال 4 تاست. چون سیگنال دارای 4المان مختلف هست و المان در این جا به فرکانس مربوط می شه.
    یا مثلا اگر مدولاسیونQPSK رو در نظر بگیریم چون توی این مدولاسیون فاز سیگنال به چهار فاز با اختلاف 90 درجه ای تقسیم میشه پس تعداد سطوح مختلف سیگنال4تا ست پس تعداد المان های سیگنال4تا میشه که المان این جا به فاز سیگنال مربوط میشه.
    با تشکر.

رم -------------- مرورگرکروم

ناظم بخش مولتی مدیا
    تشکر تشکر کرده 
    1,059
    تشکر تشکر شده 
    858
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط صهبا نمایش پست ها
    سلام و تشکر بابت پاسخ هاتون
    راستش صرفاً تعریفی از المان می خواستم. اون هم چون توی تعریف رابطه بین نرخ باود و نرخ داده گفته نرخ باود برابر هست با نرخ داده تقسیم بر لگاریتم تعداد سطوح سیگنال بر مبنای دو؛ و سطح رو تعداد المان های مختلف سیگنال معرفی کرده.
    جلوتر که رفتم تقریبا به شناخت نسبی از المان رسیدم. اون رو اینجا می گم(حالا اگر اشتباه یا نقصی داره ممنون میشم رفعش کنید)
    طبق برداشتم منظور از المان باید مقدار یا مقادیری باشه که بسته به نوع مدولاسیون یکی از سه مشخصه ی سیگنال می توانند داشته باشند. مثلا در مدولاسیون FSK اگر سیگنالی داری 4 فرکانس مختلف f1,f2,f3 و f4 باشه تعداد المان های سیگنال 4تا هست در نتیجه تعداد سطوح سیگنال 4 تاست. چون سیگنال دارای 4المان مختلف هست و المان در این جا به فرکانس مربوط می شه.
    یا مثلا اگر مدولاسیونQPSK رو در نظر بگیریم چون توی این مدولاسیون فاز سیگنال به چهار فاز با اختلاف 90 درجه ای تقسیم میشه پس تعداد سطوح مختلف سیگنال4تا ست پس تعداد المان های سیگنال4تا میشه که المان این جا به فاز سیگنال مربوط میشه.
    با تشکر.
    ببینید این یک بحث پیچیدست و به دانش کافی در این زمینه نیاز داره بنده همونطور که گفتم سالهای قبل اموزش و تعریفش رو خوندم , اما این چیزی که شما تعریف کردید درسته اما تعریف کتابیش هست . متاسفانه بیشتر از این اطلاعات کافی در این زمینه ندارم که در اختیار شما بزارم .

موفق باشید.

8. تشکرها از این نوشته :

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •