سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2

موضوع: مقایسه و بررسی چیپست های Intel و AMD

عضو ثابت
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    26
    تشکر تشکر شده 
    42
    اعتبار کاربر
    1

پیش فرض مقایسه و بررسی چیپست های Intel و AMD

سلام خسته نباشید
    من چندتا مقاله در مورد چیپستهای اینتل خوندم و میدونم که با هر نسل از cpuهای اینتل چند نوع چیپست هم وارد باز میشه برای همین میخوام مین از نسل 8 بگیرم ولی وقتی این چیپستها و قیمتهای متفاوتشونو دیدم یکم گیچ شدم حالا چندتاسوال دارم!
    1_B85 وH81 فرق این دو چیپست چیه و چرا اینقدر اختلاف قیمت دارن؟ مگه سری Hبهتر نیست؟
    2_H81وH87فرق این دو چیه؟ اینو میدونم که H87جدیدتره فقط فرقشونو میخوام بدونم؟
    3_و در اخر چون بوجه من کمه فعلا نمیتونمcpu از سری cori بگیرم برای همین مجبورم g3220بگیرم ولی در اینده ممکنه بتونم cpuتعویض کنم ولی میخوام مین برد خوب بگیرم حالا به نظر شما چه چیپستی بگیرم ؟

با تشکر

=============================================

در مورد چیپستهای مین های amd اگه میشه یکم توضیح بدین ممنون میشم چون ممکنه سیستم amdببندم سوکت+FM2
    و برای اینکه پستم بی راه نباشه چند مدل مین برد خوب با قیمت معرفی کنین مرسی
    ویرایش توسط wasted : 01-02-2015 در ساعت 22:30 دلیل: پست های متوالی
    هر کس به کسی نازد ما هم به علی نازیم

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,838
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط hasan ch نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید
    من چندتا مقاله در مورد چیپستهای اینتل خوندم و میدونم که با هر نسل از cpuهای اینتل چند نوع چیپست هم وارد باز میشه برای همین میخوام مین از نسل 8 بگیرم ولی وقتی این چیپستها و قیمتهای متفاوتشونو دیدم یکم گیچ شدم حالا چندتاسوال دارم!
    1_B85 وH81 فرق این دو چیپست چیه و چرا اینقدر اختلاف قیمت دارن؟ مگه سری Hبهتر نیست؟
    2_H81وH87فرق این دو چیه؟ اینو میدونم که H87جدیدتره فقط فرقشونو میخوام بدونم؟
    3_و در اخر چون بوجه من کمه فعلا نمیتونمcpu از سری cori بگیرم برای همین مجبورم g3220بگیرم ولی در اینده ممکنه بتونم cpuتعویض کنم ولی میخوام مین برد خوب بگیرم حالا به نظر شما چه چیپستی بگیرم ؟

با تشکر

=============================================

در مورد چیپستهای مین های amd اگه میشه یکم توضیح بدین ممنون میشم چون ممکنه سیستم amdببندم سوکت+FM2
    و برای اینکه پستم بی راه نباشه چند مدل مین برد خوب با قیمت معرفی کنین مرسی
    سلام.

تو چند سال اخیر (از سال 2009 تا الان) الگوی نام گذاری چیپست های اینتل به این صورت بوده که قسمت اولش از یک حرف مثل H و Z و Q و B و ... تشکیل میشه، بعد از اون یک عدد دو رقمی میاد. رقم دهگان اون عدد دو رقمی نشانگر نسل یا سری چیپست هست که از 5 شروع شده و تا 9 ادامه داشته. (یعنی از 2009 تا الان)

چیپست در واقع ویژگی های کلی یک مادربورد رو تعیین میکنه.مثل تعداد و نوع اسلات های PCI، تعداد و نوع پورت های USB، تعداد و نوع پورت های SATA، پشتیبانی از M2 و SATAe، و سایر ویژگی های مادربورد.

هرچه ویژگی ها و قابلیت های پشتیبانی شده توسط چیپست بیشتر و بهتر باشه، مادربوردی که از اون چیپست استفاده میکنه پیشرفته تر خواهد بود.

چیپست های رایج اینتل که روی اکثر مادربوردها به کار میره اینا هستن:

Hx1
    Bx5
    Hx7
    Zx7
    Xx9

به جای x اگر شماره نسل یا سری رو قرار بدین مدل چیپست به دست میاد. مثلاً چیپست های سری 8 رایج اینا هستن: H81 < B85 < H87 < Z87

سمت راستی یعنی Z87 پیشرفته ترین بین اون چهارتا هست، و هرچی میرین سمت چپ فناوری های پشتیبانی شده و سطح چیپست میاد پایین.

چیپست های سری 9 هم که پارسال معرفی شدن اینا هستن: H97 < Z97 < X99

در حال حاضر پیشرفته ترین چیپست اینتل برای سیستم های دسکتاپ X99 هست که مادربورد هاش 3.5 الی 4 میلیون تومن قیمت دارن.

اگر دنبال اطلاعات کامل تر هستید و میخواید با تمام چیپست های اینتل، ویژگی ها و تاریخچه شون آشنا بشید لینک زیر رو حتماً چک کنید:

عنوان: Wikipedia | List of Intel chipsets

با تاریخچه و سیستم نامگذاری چیپست های AMD زیاد آشنا نیستم، ولی میدونم در حال حاضر:

- 990FX بهترین چیپست برای سوکت AM3+
    - A88X بهترین چیپست برای سوکت FM2+

هستن. برای آشنایی کامل با تاریخچه و ویژگی های چیپست های AMD اینجارو مطالعه کنید:

عنوان: Wikipedia | List of AMD chipsets

فرمودین چند مدل مادربورد خوب هم برای سوکت FM2+ معرفی کنم.

بهترین مادربورد FM2+ موجود در فروشگاه های آنلاین این مدل هست:

عنوان: ASUS ROG CrossBlade Ranger

این مدل بهترین مادربورد ASUS و یکی از بهترین مادربوردهای جهان برای سوکت FM2+ و چیپست A88X هست. این مادربورد برای اورکلاک های سنگین بهینه شده و از سری گیمینگ ASUS یعنی Republic of Gamers هست. در یک کلام، یک مادربورد گیمینگ و اورکلاکینگ عالی!

ضمناً این نکته مهم رو هم اضافه کنم که پردازنده ها یا APU های AMD که برای سوکت FM2+ طراحی شدن، سه ویژگی مهم دارن:

1- قیمت پایین و بسیار مقرون به صرفه
    2- پتانسیل خیلی بالا برای اورکلاک
    3- پردازنده گرافیکی مجتمع قدرتمند

پردازنده های سوکت FM2+ در حالت Stock در مقایسه با مدل های هم رده در Intel قدرت پایینی دارن. اما اگر با تجهیزات خنک کننده خوب اورکلاک کنید، با هزینه ای اندک، صاحب یک پردازنده قدرتمند میشید. همینطور اگر زیاد اهل گیم نیستید، و میخواید بدون خرید کارت گرافیک، بازی های روز رو با کیفیت متوسط یا پایین اجرا کنید، پردازنده های سوکت FM2+ انتخاب بسیار خوبی هستن.

ضمناً مادربوردهایی که از چیپست A88X استفاده میکنن، نسبت به قیمتشون، و در مقایسه با مادربوردهای هم رده با چیپست های Intel امکانات خیلی بالاتری دارن.

مثلاً در یک مادربورد 350 تومنی، 8 پورت SATA 6Gb/s و قابلیت نصب 64GB رم DDR3 با فرکانس های بالا دارید، در حالی که روی مادربوردهای H97 اینتلی که اغلب 400-450 تومن قیمت دارن، 6 پورت SATA 6Gb/s هست، و حداکثر 32GB رم DDR3 با فرکانس استاندارد میتونید نصب کنید.

عنوان: ASUS A88X-Gamer

این هم یک مادربورد گیمینگ دیگه از ASUS با همون چیپست A88X که قیمت مناسب تری داره و میتونید روی اورکلاک هم تا حد قابل قبولی روش حساب کنید.

عنوان: ASUS A88X-Plus

و این هم یک مادربورد A88X دیگه در ابعاد ATX و قیمت بسیار مناسب. چیپ صدا و LAN این بورد نسبت به دوتای قبلی که برای گیمینگ بهینه شده بودن به اون صورت قدرتمند نیست و معمولیه. مختصری میتونید روی کشش اورکلاک هم حساب کنید. در نهایت این مدل پایداری و دوام خوبی داره و در عین حال که ارزون قیمته، بسیاری از فناوری های روز رو پشتیبانی میکنه و ویژگی های مادربوردهای رده بالا رو داره.

موفق باشید.
    ویرایش توسط wasted : 02-02-2015 در ساعت 12:08

3. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)