سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5

موضوع: آموزش چگونگی اضافه کردن فونت به کامند پرامپت(CMD)

عضو حرفه ای
    سیستم عامل
    Windows XP 32Bit
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    3,786
    تشکر تشکر شده 
    3,914
    اعتبار کاربر
    1

پیش فرض آموزش چگونگی اضافه کردن فونت به کامند پرامپت(CMD)

سلام
    خیلی از افراد ممکن است با خواندن عنوان این تاپیک اولین موردی که به ذهنشان برسد این باشد که چه لزومی دارد به کامند پرامپت فونت اضافه کرد؟
    در نگاه اول واقعا ممکن است هیچ لزومی به این کار نباشد مخصوصا اینکه همان قدر که روش اضافه کردن فونت به کامند پرامپت بی دردسر است همان قدر یافتن فونتی که برای CMD قابل شناسایی باشد کاری سخت و زمان بر است.
    پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با کامند پرامپت سر و کار ندارید یا همان دو فونتش هم برای تان افاقه می کند بهتر است ادامه مطلب را نخوانید اما اگر نقطه ی مقابل این وضعیت هستید و نه تنها زیاد با CMD سرکار دارید بلکه از محدودیت فونت ها ی موجود در آن (مخصوصا فونت پیش فرضش) راضی نیستید و دوست دارید موقع کار با این صفحه کنسول تنوع و جذابیت بیشتری را تجربه کنید و یا حتی مهم تر از آن شما هم به مشکل شطرنجی شدن حروف در زمان تغییر سایز پنجره پی برده اید این مطلب همانی است که دنبالش هستید.

همانطور که می دانیم به طور معمول تنها سه فونت در صفحه کنسول قابل دسترسی هستند(مرا جعه شود به این جا:ضمیمه ی 1 از پست 9) که عبارتند ازconsolas وlucida concole و Raster fonts .
    از بین این سه فونت، فونت آخری به طور پیش فرض فعال است اما این فونت یک مشکل دارد و اینکه به اندازه دو فونت قبلی در برابر تغییرات سایز مقاوم نیست. در واقع همانطور که درلیست کامند پرامپت می بینید حرفT قبل از آن وجود ندارد. حرفT نماد True fonts است و اگر فونتی در این دسته قرار بگیرد در برابر تغییرات سایز مقاوم است و با کوچک یا بزرگ کردن سایز فونت، حروف ظاهری بد شکل پیدا نمی کنند.
    برای امتحان ، اگر شما در حالی که این فونت فعال است کمی اندازه ی افقی پنجره ی کامند پرامپت را تغییر دهید می بینید که نوشته ها ظاهر بدی پیدا می کنند.(شطرنجی می شوند.) و این به دلیل ساختار این فونت است. به عبارتی Raster font ها وابسته به قدرت سخت افزاری سیستم هستند هرچه قدر رزولوشن سیستمی بالاتر باشد کیفیت نمایش حروف در این فونت نیز بالاتر است.اما True font ها نه تنها مانند Raster font در رسم حروف سریع هستند بلکه برخلاف Raster fonts وابستگی به رزولوشن سیستم ندارند و کیفیت خود را در نمایش حروف حتی در رزولوشن های پایین از دست نمی دهند. برای همین بهتر است همواره از یک True font استفاده کنیم.

ما می توانیم به دلخواه یکی از دو True fontموجود در لیست را برای استفاده انتخاب کنیم ولی ممکن است که بخواهیم از فونت های جالب تری هم استفاده کنیم یا به قولی این محدودیت فونت ها را ازبین ببریم.
    به نظر می آید که باید به لیست کامند پرامپت فونت های بیشتری اضافه کرد! اما چگونه؟
    جواب این است: خیلی راحت با ایجاد یک تغییر کوچک در رجیستری.
    نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که ما نمی توانیم هر فونتی را به کامند پرامپت اضافه کنیم. در واقع تنها فونت هایی قابل قبول هستند که Monospaced-font باشند. یعنی تمام کاراکتر ها و حروف پشتیبانی شده توسط این فونت باید به یک میزان فضای افقی را اشغال کنند.
    از طرفی باید به این نکته هم توجه کنیم که کامند پرامپت هر مونواسپیسد فونتی را تشخیص نمی دهد و برای اینکه بفهمیم کدام مونو اسپیسد فونت مورد نظر ما برای کامند پرامپت قابل تشخیص است راهی به جز تست کردن آن نداریم.
    اگر به لیست فونت ها در ورد پد یا ورد یا کاراکتر مپ نگاه کنیم فونت های زیادی(همگی True font) می بینیم. فرض کنید که از یکی از این فونت ها می خواهیم در کامند پرامپت استفاده کنیم اولین کار این است که بفهمیم این فونت مونو اسپیسد هست یا خیر.
    برای فهمیدن این موضوع کافی است در یک فایل ورد پد دو حرف که عرض های متفاوتی دارند را در دو سطر تکرار کنیم (تعداد تکرار ها از هر حرف باید یکی باشد) مثلا دو حرفi و .mسپس دو خط را به حالت انتخاب در می آوریم و فونت مورد نظر را فعال می کنیم. اگر طول یکی از سطر ها از دیگری بیشتر شد این فونت دیگر مونو اسپیسد نیست. به تصاویر نگاه کنید. در تصویر اول فونت انتخابی مونو اسپیسد است ولی در دومی خیر.
    بعد از آن که فونت مونواسپیسد دلخواه را یافتیم، باید آن را به کامند پرامپت معرفی کنیم.

توجه کنید که اگر فونتی مورد نظر مان باشد ولی در سیستم نصب نباشد کافی است نسخه ی مونو اسپیسد ش را در نت جست وجو کرده و دانلود کنیم. پس از دانلود کردن فایل را از حالت فشرده خارج کرده و روی فایلی که دارای پسوندttf است کلیک راست کرده و install را برای نصب انتخاب می کنیم.(مانند تصویر زیر)

توجه کنید که اگر فونت مورد نظر از قبل در سیستم نصب باشد هنگام نصب، ویندوز این مورد را هشدار می دهد.
    خب اکنون فونت را نصب کردیم باید آن را به کامند پرامپت معرفی کنیم. برای این کار کافی است وارد مسیر زیر از رجیستری شویم:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\Cu rrentVersion\Console\TrueTypeFont

در این مسیر همان طور که می بینید دو فونت lucida وconsolas با نام های 0 و 00 وجود دارند. حالا در صفحه کلیک راست کرده و new را انتخاب کرده و از لیست یک مقدار رشته ای value string را انتخاب می کنیم.

حال روی مقدار ایجاد شده کلیک راست کرده و rename را انتخاب می کنیم. در این جا باید نام درستی را برای مقدار جدید ایجاد شده انتخاب کرد و این نام باید مقدار بعد از آخرین نام فونت موجود باشد. چون مقدار های 0 و 00 قبلا استفاده شده اند ما باید مقدار000 را استفاده کنیم. مثلا همان طور که در تصویر می بینید چون فونتی که می خواستم به کامند پرامپت معرفی کنم 10ـامین فونت بود پس برای نام آن از ده صفر استفاده کردم ( و اگر یازدهمین فونت را خواستید معرفی کنید باید 11تا صفر برای نام مقدار آن تعریف کنید و الی آخر)
    بعد از تغییر نام مقدار ایجاد شده روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی modify را انتخاب کنید و سپس در فیلد value dataنام فونتی را که می خواهید، تایپ کنید. ( توجه کنید که این مورد حساس است چون اولا نام باید دقیقا با نام فونت مورد نظر یکسان باشد و ثانیا هر گونه فاصله یا کاراکتر اضافه یا کم بین حروف در شناخته شدن یا شناخته نشدن فونت توسط کامند پرامپت موثراست.)

بعد از وارد کردن نام صحیح پنجره را اوکی کرده و سیستم را ری استارت می کنیم. حال وقتی ویندوز لود شد وارد کامند پرامپت می شویم. اکنون از لیست فونت ها باید بتوانیم فونت معرفی شده را ببینیم. مانند تصویر که فونت های جدید Droid Sans Mono وWhite Rabbitبه لیست اضافه شده اند...

توجه: اگر بعد از طی مراحل فوق فونت مورد نظر در لیست موجود نبود دو حالت دارد:

1. یا شما مطمئنا نام فونت را درست وارد کرده اید ولی متاسفانه کامند پرامپت قادر به تشخیص آن نیست. که در این مورد کاری نمی شود کرد مگر امتحان کردن فونتی دیگر.

2. یا کامند پرامپت قادر به تشخیص فونت هست ولی چون نام فونت را درست در رجیستری وارد نکرده اید نمی تواند آن را در لیست خود نمایش دهد.

به عنوام مثال خودم8 فونت نصب کردم که از بین این 8 تا فقط 2تای آن ها برای کامند پرامپت قابل تشخیص بود و ثانیا اینکه بار اول که فونت droid sans mono را نصب کردم در رجیستری نام آن را بدون فاصله نوشتم و کامند پرامپت آن را تشخیص نداد ولی وقتی به رجیستری رفتم و نامش را با فاصله نوشتم در ری استارت بعدی فونت به لیست کامند پرامپت اضافه شد.

نکته 1: اگر فونتی را نصب کردید ولی در کامند پرامپت قابل شناسایی نبود حداقل خوبی اش این است که فونت مذکور به لیست فونت ها در ورد پد یا ورد اضافه شده و آنجا قابل دسترسی است.

نکته 2: اگر برای نام گذاری فونت ها در رجیستری علاقه ای ندارید که از آن همه صفر استفاده کنید می توانید از مقدار دیگری استفاده کنید منتها با این شرط که نام آن مقدار عددی بعد ازنام آخرین فونت موجود باشد.مثلا اگر آخرین فونت موجود نامش 00 است فونت بعدی را می توانید با نام 01 انتخاب کنید ولی نامی چون 09 یا001 بلافاصله بعد از نامی چون 00 قابل قبول نیست.

و اینکه بنده این روش را تست نکردم لذا امتحان کردن آن و عواقب احتمالی با خود شخص است.از آن جایی که در خود کلید مقدارها نام های با دنباله ی 0 دارند بهتر است از همین عدد 0 برای نام گذاری استفاده شود.

نکته
    3: این روش برای همه ی نسخه های ویندوز موثر است.(8.1، 8، 7، ویستا و ایکس پی)

نکته4: از لیست 8 فونت زیر تنها 2 فونت اول توسط کامند پرامپت شناسایی شدند لذا اگر خواستید فونت های بیشتری به کامند پرامپت اضافه کنید این لیست کمک تان می کند.:

White Rabbit
    Droid Sans Mono
    · Vanthian Ragnarok
    ·BPdotsCondensed
    · PIZZADUDEPOINTERS
    · Webdings
    · windows command prompt
    · Erbos Draco NBP

و به عنوان حسن ختام یک نکته ی کوچک درباره فونت ها:
    برنامه ها (Applications) می توانند 4 نوع فونت را تشخیص داده و برای نمایش حروف از آن ها استفاده کنند که عبارتند از:
    Raster

Vector

TrueType

Microsoft OpenType

فونت نخست یعنی Raster با اینکه سریع است ولی وابستگی به سیستم دارد لذا مناسب نیست.(این نوع فونت ها تا آ ن جا که من متوجه شدم دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.)
    فونت دوم یعنی Vector وابستگی به سیستم ندارد ولی به دلیل ساختارش از فونت نخست و دو فونت بعد از خود کند تر است.
    اما دو فونت بعدی که جدید تر از فونت های قبلی هستند به دلیل ساختارشان نه تنها سریع هستند بلکه هیچ وابستگی به سیستم ندارند و زمانی که مورد استفاده قرار بگیرند کاملا انعطاف پذیر بوده و با تغییر سایز، حروف همچنان شکل و ظاهر اصلی خود را حفظ می کنند.

لطفا : اگر جایی ایرادی و یا کاستی وجود داشت خوشحال می شم که من رو هم در جریان قرار بدهید.

ضمیمه :
    لینک دانلود رایگان دو فونت اول :
    عنوان: droid-sans-mono.font

عنوان: white-rabbit.font

پسورد فایل:forum.SoftGozar.com
    آموزش چگونگی اضافه کردن فونت به کامند پرامپت(CMD) فایل های پیوست شده

رم -------------- مرورگرکروم

2. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما صهبا برای ارسال این پست سودمند:

عضو معمولی
    محصول امنیتی
    Quick Heal
    تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    0
    اعتبار کاربر
    1

سلام من یه مشکلی دارم واینه که تو یه برنامه مشکل ناخوانا بودن کلمات دارم باید چیکار کنم زبان برنامه روسیه و خرچنگ قورباغه نشون میده به جای اینکه به زبان اصلش نشون بده ایا ترفنده شما میشه درستس کرد
    2014_12_22_12_54_41.png

مدیریت کل
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    12,348
    تشکر تشکر شده 
    15,447
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط samistar نمایش پست ها
    سلام من یه مشکلی دارم واینه که تو یه برنامه مشکل ناخوانا بودن کلمات دارم باید چیکار کنم زبان برنامه روسیه و خرچنگ قورباغه نشون میده به جای اینکه به زبان اصلش نشون بده ایا ترفنده شما میشه درستس کرد
    2014_12_22_12_54_41.png
    فکر نکنم موضوع این تاپیک به مشکل شما کمکی بکنه ], احتمالا با اپدیت پک زبانها و نصب زبان روسی در سیستم این مشکل شما حل بشه , مثل همون مشکل عدم درست نشان دادن زبان فارسی در سیستم .
    MY ALBUM

کاربران عزیز لطفا قبل از هر گونه فعالیتی قوانین و مقررات انجمن مطالعه شود .
    هر گونه تبلیغات در پست و امضا>>> بن دائم و اخراج کاربر

تشکر از پستها نشانه قدردانی از زحمات دوستان هست .
    قدردان زحمات همدیگر باشیم .

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما S!RUS برای ارسال این پست سودمند:

عضو معمولی
    محصول امنیتی
    Quick Heal
    تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    0
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط S!RUS نمایش پست ها
    فکر نکنم موضوع این تاپیک به مشکل شما کمکی بکنه ], احتمالا با اپدیت پک زبانها و نصب زبان روسی در سیستم این مشکل شما حل بشه , مثل همون مشکل عدم درست نشان دادن زبان فارسی در سیستم .
    میشه لینکی از پک زبان روسی بهم بدین خیلی گشتم و پک زیادی اضافه کردم ولی باز مشکل ناخوانا بودمن متن دارم

مدیریت کل
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    12,348
    تشکر تشکر شده 
    15,447
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط samistar نمایش پست ها
    میشه لینکی از پک زبان روسی بهم بدین خیلی گشتم و پک زیادی اضافه کردم ولی باز مشکل ناخوانا بودمن متن دارم
    در اپدیتهای ویندوز نبود ؟

font.jpg

اگه دوستان دیگه هم اطلاع داشتند خبر بدن , احتمالا اقا محمد رضا ( M-AUDIO ) بیشتر بتونند کمک کنند . با تشکر
    MY ALBUM

کاربران عزیز لطفا قبل از هر گونه فعالیتی قوانین و مقررات انجمن مطالعه شود .
    هر گونه تبلیغات در پست و امضا>>> بن دائم و اخراج کاربر

تشکر از پستها نشانه قدردانی از زحمات دوستان هست .
    قدردان زحمات همدیگر باشیم .

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما S!RUS برای ارسال این پست سودمند:

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •