سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 27

موضوع: چند پرسش در مورد انکود فیلم

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط M-AUDIO نمایش پست ها

سلام .
    شاهین جان
    you missed my point on that topic.
    چیزی که فراموش کردی اینه که متد ratecontrol برای Batch مربوط به Desktop Capture، جایی که من اون جمله رو گفتم، یک متد بغیر از Bitrate بود. یعنی CQP و این داستان دقیقا برای CRF هم مثل CQP هست.
    حالا برای اینکه قشنگ برات روشن بشه تمرینی رو که در انتهای آموزش قرار داده بودم یعنی اینجا انجام بده. لینک ویدئوی سورسش هم اینجاست. می تونی با هردوتا Batch اون تاپیک هم امتحان کنی.

کاش پست جدید می زدی. شانسی دیدم.
    چیزی که توی پست قبلی گفتم صحیح هست. تمرین رو انجام بده.
    همونطور که توی تاپیک مبانی خوندی؟ (محدوده) Bitrate معین یعنی (محدوده) حجم خروجی معین حالا چه 60 فریم چه 30 فریم و چه 15 فریم.
    شما باید مطمئن بشی نرم افزاری که در حال استفاده از اون هستی برای کاهش نرخ فریم، Drop می کنه. و یا دیگه نهایتش جایی داشته باشه که خودت تعیین کنی که Drop کنه. کاری که ffmpeg بصورت پیشفرض می کنه.
    CLI is the only way you can fly!

;)
    آها ...

من تمام مدت فکر میکردم متد rate control اون فایل بچ CRF هست.

امتحان کردم، با CQP کم کردن فریم ریت تو سایز خروجی تاثیرش کاملاً دیده میشه.

پس این اتفاق (کاهش حجم با کاهش فریم ریت) فقط در متد CQP میفته. نه در Bitrate Control و نه در CRF.

بار اول ویدئو رو با HandBrake انکود کرده بودم. تو اون هم که متد CQP وجود نداره!

حالا یه سوال دیگه :

من در فایل Batch خودم Preset آماده رو به Very Slow تغییر میدم. (چون تنظیمات خودم خیلی به این Preset نزدیکه). اما بعد از انکود میبینم Subme=9 هست.

"ffmpeg.exe -i "input" -vf "unsharp=3;3;0.5" -codec:v libx264 -r 15.000 -preset "veryslow" -me_range 24 -bf 16 -psy-rd 2.00:0.70 -fast-pskip 0 -deblock -3:-3 -g 300 -qp 29 -an -y "output.mkv"1
    pause

این Subme=10 رو چطور و کجای Batch باید اضافه کنم ؟

خیلی ازت ممنونم

2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

عضو متخصص
    سیستم عامل
    Windows 7 64Bit
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    9,558
    تشکر تشکر شده 
    11,810
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط wasted نمایش پست ها
    من تمام مدت فکر میکردم متد rate control اون فایل بچ CRF هست.
    توی اون تاپیک دوتا Batch هست. یکی با نام DC Comp که CQP هست و یکی هم با نام Lite Comp که CRF هست.
    پس کجای اون آموزش رو سر فرصت خوندی؟
    پس این اتفاق (کاهش حجم با کاهش فریم ریت) فقط در متد CQP میفته. نه در Bitrate Control و نه در CRF.
    Oops! اشتباهه
    هچی دیگه شاهین جون ما کلا بریم دیگه! پست من رو نقل قول کردی خوندی قبلش؟
    بخصوص این قسمت هارو:
    می تونی با هردوتا Batch اون تاپیک هم امتحان کنی.
    یک متد بغیر از Bitrate بود. یعنی CQP و این داستان دقیقا برای CRF هم مثل CQP هست.
    گفتم با هر دوتا Batch، اون Batch هارو هم چه توی خود آموزش و چه همین بالا گفتم یکیشون CRF هست و یکیشون هم CQP

حالا یه سوال دیگه :
    دستورش برای libx264 اینه یعنی 10 subq- و می تونی هرجایی بعد از دستور preset- و میزان دستورش قرار بدی.
    البته بالاتر از 9 نمی تونی هم بری. چون 10 و 11 احتیاج دارن که trellis روی 2 باشه و aq mode هم بالاتر از 0 باشه.
    trellis می تونه توی متد CQP روشن باشه اما AQ هرگز نمی تونه. AQ یک پچ هست به اسم Adaptive Quantization ، و CQP یعنی Constant Quantization.

سوال اینجاست که آیا می تونی تفاوت بین انکود یک سورس با پریست slower رو با تفاوت انکود همون سورس با پریست veryslow، به یک سوم شخص ثابت کنی یا نه.

:)

4. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما M-AUDIO برای ارسال این پست سودمند:

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

توی اون تاپیک دوتا Batch هست. یکی با نام DC Comp که CQP هست و یکی هم با نام Lite Comp که CRF هست.
    پس کجای اون آموزش رو سر فرصت خوندی؟

Oops! اشتباهه
    هچی دیگه شاهین جون ما کلا بریم دیگه! پست من رو نقل قول کردی خوندی قبلش؟
    بخصوص این قسمت هارو:

می تونی با هردوتا Batch اون تاپیک هم امتحان کنی.

یک متد بغیر از Bitrate بود. یعنی CQP و این داستان دقیقا برای CRF هم مثل CQP هست.

گفتم با هر دوتا Batch، اون Batch هارو هم چه توی خود آموزش و چه همین بالا گفتم یکیشون CRF هست و یکیشون هم CQP
    شرمنده. اصلاً متوجه اون بخش "هر دوتا Batch" نشدم. فکر کردم فقط در مورد Batch مخصوص Desktop Capture حرف میزنی.

از خوندن اون تاپیک مدت زیادی میگذره، Rate Control هردو رو فراموش کرده بودم. حداقل داخل Batch رو هم میدیدم باید میفهمیدم. حق با شماست. کلاً با عجله جواب میدم.

الان Batch دوم رو هم تست کردم. البته دستور تعیین فریم ریت نبود، خودم نوشتم. بله. کاهش حجم با کاهش فریم ریت در CRF هم هست. اما اختلاف چندان زیاد نبود :

30fps => 14.7MB / 15fps => 12.9MB

پس اگر این بار اشتباه نکنم فقط با متود Bitrate Control هست که فریم ریت در سایز خروجی تاثیر نداره. الان درسته دیگه ؟

* برای ویدئوی اول از HandBrake استفاده کردم. از کجا باید فهمید موقع کاهش فریم Drop میکنه؟ خودش که تنظیمی نداره.

نقل قول نوشته اصلی توسط M-AUDIO
    دستورش برای libx264 اینه یعنی 10 subq- و می تونی هرجایی بعد از دستور preset- و میزان دستورش قرار بدی.
    البته بالاتر از 9 نمی تونی هم بری. چون 10 و 11 احتیاج دارن که trellis روی 2 باشه و aq mode هم بالاتر از 0 باشه.
    trellis می تونه توی متد CQP روشن باشه اما AQ هرگز نمی تونه. AQ یک پچ هست به اسم Adaptive Quantization ، و CQP یعنی Constant Quantization.

سوال اینجاست که آیا می تونی تفاوت بین انکود یک سورس با پریست slower رو با تفاوت انکود همون سورس با پریست veryslow، به یک سوم شخص ثابت کنی یا نه.
    trellis که در very slow روی 2 هست. پس به خاطر aq mode هست که subme به 10 نمیرسه. چون در این preset ، مقدار subme همیشه 10 هست! (به جز در چنین مواردی)

در مورد اینکه تفاوت پریست slower و very slow با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست بله، حق با شماست. اما خب، خوشبختانه از نظر سخت افزاری مشکلی نیست و برای محکم کاری از این Preset استفاده میکنم.

خیلی ممنون که وقت گذاشتی و جواب دادی.

=====================================

معذرت میخوام، ولی یک سوال کوچولو دیگه :

اگر سورس ما فریم ریتش 15 باشه و بخوایم 15 باقی بمونه، استفاده از کدوم متود Rate Control بهتره ؟

6. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

عضو متخصص
    سیستم عامل
    Windows 7 64Bit
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    9,558
    تشکر تشکر شده 
    11,810
    اعتبار کاربر
    1

از خوندن اون تاپیک مدت زیادی میگذره، Rate Control هردو رو فراموش کرده بودم.
    مشکلی نیست دوباره بخون. Ratecontrol ;)
    پس اگر این بار اشتباه نکنم فقط با متود Bitrate Control هست که فریم ریت در سایز خروجی تاثیر نداره. الان درسته دیگه ؟
    1+
    * برای ویدئوی اول از HandBrake استفاده کردم. از کجا باید فهمید موقع کاهش فریم Drop میکنه؟ خودش که تنظیمی نداره.
    یا باید بگردی و ببینی توی پیج های Wiki سایت خودش نوشته یانه، یا اینکه خودت امتحان کنی
    و من الان امتحان کردم و Drop می کنه. سورس 7sky که لینک دادم رو استفاده کردم. وقتی same as source میزنم (که منبعش 60 تا هست) و constant خروجی 756 کیلوبایت هست و وقتی 30 میزنم و constant خروجی 623 و وقتی هم 15 میزنم و constant خروجی 581 کیلوبایت هست. با crf 29 و preset slower و profile high
    در مورد اینکه تفاوت پریست slower و very slow با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست بله، حق با شماست. اما خب، خوشبختانه از نظر سخت افزاری مشکلی نیست و برای محکم کاری از این Preset استفاده میکنم.
    برای محکم کاری دلیل قابل قبولی نیست.
    اگر سورس ما فریم ریتش 15 باشه و بخوایم 15 باقی بمونه، استفاده از کدوم متود Rate Control بهتره ؟
    تا سورس شما چی باشه و هدف شما و انتظار از خروجی چی باشه.
    ویرایش توسط M-AUDIO : 14-09-2013 در ساعت 13:55

8. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما M-AUDIO برای ارسال این پست سودمند:

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط M-AUDIO
    تا سورس شما چی باشه و هدف شما و انتظار از خروجی چی باشه.
    انتظار از خروجی که معلومه. کیفیت بسیار نزدیک به سورس در حداقل سایز ممکن

اما سورس. شما برای فیلم و Screen Capture کدوم رو پیشنهاد میکنی ؟

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

عضو متخصص
    سیستم عامل
    Windows 7 64Bit
    محصول امنیتی
    ESET NOD32
    تشکر تشکر کرده 
    9,558
    تشکر تشکر شده 
    11,810
    اعتبار کاربر
    1

انتظار از خروجی که معلومه. کیفیت بسیار نزدیک به سورس در حداقل سایز ممکن

اما سورس. شما برای فیلم و Screen Capture کدوم رو پیشنهاد میکنی ؟

پس هدف شخص شما در اینجا اینه.
    خب برای Screen Capture از محیط ویندوز و پنجره ها همونی رو پیشنهاد می دم که توی Batch با نام DC Comp استفاده کردم. یعنی CQP
    برای فیلم هم با توجه به هدفی که عنوان کردید جوابی وجود ندارد.
    • یا یک سایز خروجی معلوم می خواهیم مثلا یک DVD rip چهارصد مگابایتی دقیق می خواهیم. که در اینصورت باید بریم سراغ 2pass و کلا متد bitrate control.
    • یا اینکه کیفیت ثابت در طول تمام صحنه های خروجی می خواهیم که در اینمورد CRF پیشنهاد میشه. (و در نتیجه سایز فایل خروجی معلوم نمی کند و از سورسی به سورس دیگر متغیر است حتی اگه میزان CRF یکسان درنظر گرفته بشه.)

12. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما M-AUDIO برای ارسال این پست سودمند:

عضو ثابت
    تشکر تشکر کرده 
    139
    تشکر تشکر شده 
    100
    اعتبار کاربر
    1

سلام دوستان
    ببخشید میپرم وسط بحث ولی من از
    نرم افزار Staxrip برا انکود استفاده میکنم حرف نداره
    فیلم 1 گیگ رو مثل آب خوردن میکنه 270 مگ با همون کیفیت!
    ولی خب تنظیمات پیچیده ای داره که حجم رو از اینم کمتر میکنه !

ولی خب من چند بار درخواست دادم برا این نرم افزار کسی کاری نکرد

14. تشکرها از این نوشته :

عضو ثابت
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    تشکر تشکر کرده 
    279
    تشکر تشکر شده 
    262
    اعتبار کاربر
    1

Question

سلام
    البته می دونم که هر چه کیفیت فیلم مادر بهتر باشه خروجی انکود بهتره .البته من در یک جایی یک فیلم با دو کیفیت را دان کردم اولی 720 p با حجم 751 مگ و دومین کیفیت 1080p با حجم 1.89 گیگ اولی رزولوشنش افت دارد و در بیشتر تصاویر مربعهایی توش هست ولی دومی بجای اون مربع ها انگار با یک فیلتری که اسم اون فیلتر را متاسفانه یادم رفته فیلم را بازسازی کرده و یک لایه به شکل دون دون های ریزی روی کل تصویرها کشیده که باعث شده اون مربع ها دیگر نمایان نشوند و باعث بالا رفتن کیفیت شده .
    راستی من از یک ترنت یک انیمیشن را دان کردم با حجم 300 مگ اونهم اون فیلتر را بر روی تصاویرش دارد ولی وقتی با برنامه Handbrake انکودش میکنم تصاویر مات و اون دون دون ها مات میشه و کمی البته کمی بر کیفیت خروجی تعثیر می گذارد . عکس هم براتون فرستادم اگر عکسها را با هم مقایسه کنید بیشتر متوجه میشین .

سوالم اینه اگر بخواهیم خروجی انکودمان با اون فیلتر خاص باشد از چه برنامه ای باید استفاده کنیم ؟ در کل با چه برنامه ای این کار را کرده ؟
    امید وارم کسی جواب دهد بازم پیش پیش ممنون .
    چند پرسش در مورد انکود فیلم تصاویر پیوست شده

ناظم بخش سخت افزار
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    3,371
    تشکر تشکر شده 
    9,840
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط nabipoor نمایش پست ها
    سلام
    البته می دونم که هر چه کیفیت فیلم مادر بهتر باشه خروجی انکود بهتره .البته من در یک جایی یک فیلم با دو کیفیت را دان کردم اولی 720 p با حجم 751 مگ و دومین کیفیت 1080p با حجم 1.89 گیگ اولی رزولوشنش افت دارد و در بیشتر تصاویر مربعهایی توش هست ولی دومی بجای اون مربع ها انگار با یک فیلتری که اسم اون فیلتر را متاسفانه یادم رفته فیلم را بازسازی کرده و یک لایه به شکل دون دون های ریزی روی کل تصویرها کشیده که باعث شده اون مربع ها دیگر نمایان نشوند و باعث بالا رفتن کیفیت شده .
    راستی من از یک ترنت یک انیمیشن را دان کردم با حجم 300 مگ اونهم اون فیلتر را بر روی تصاویرش دارد ولی وقتی با برنامه Handbrake انکودش میکنم تصاویر مات و اون دون دون ها مات میشه و کمی البته کمی بر کیفیت خروجی تعثیر می گذارد . عکس هم براتون فرستادم اگر عکسها را با هم مقایسه کنید بیشتر متوجه میشین .

سوالم اینه اگر بخواهیم خروجی انکودمان با اون فیلتر خاص باشد از چه برنامه ای باید استفاده کنیم ؟ در کل با چه برنامه ای این کار را کرده ؟
    امید وارم کسی جواب دهد بازم پیش پیش ممنون .
    سلام آقای نبی پور عزیز

اون دون دون هارو بهشون grain میگن که معمولاً artifact به حساب میاد، ولی بعضی وقت ها به عنوان نوعی جلوه هنری/بصری ازش استفاده میکنن. تو Handbrake داخل تنظیمات پیشرفته اگر تیک No DCT-Decimate رو بزنید یه همچین حالتی ایجاد میشه.

ولی چیزی که من تو تصاویر دیدم grain نیست، بلکه به تنظیمات Deblocking مربوطه. اونا که شما فرمودین دون دون یا grain نیستن، بلکه جزئیات واقعی تصویرن.

تو این فیلم به احتمال بالا از Alpha Deblocking و Beta Deblocking منفی استفاده شده، مثل -1 , -1 . هرچی مولفه های Deblocking رو زیر صفر تنظیم کنید (منفی) جزئیات تصویر بیشتر حفظ میشه، ولی اگر زیاده روی کنید ممکنه Blocking Artifact یا حالت شطرنجی در تصویر ایجاد بشه. اگر میخواید از ایجاد شدن Blocking Artifact جلوگیری کنید، مخصوصاً وقتایی که فیلم رو خیلی میخواید فشرده کنید یا سورس خودش Blocking Artifact داره، مولفه های Deblocking رو بالای صفر باید بگیرید که کمبود بیت ریت باعث ایجاد حالت شطرنجی نشه، در عوض کمی تصویر تار میشه و جزئیات از بین میره. مثل این فیلم.

اگر کامل متوجه نشدین یک بار قسمت تنظیمات Deblocking تو آموزش Handbrake رو با دقت بخونید.

17. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما wasted برای ارسال این پست سودمند:

عضو ثابت
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    تشکر تشکر کرده 
    279
    تشکر تشکر شده 
    262
    اعتبار کاربر
    1

Talking

سلام
    بازم مثل همیشه عالی بود . ممنون واقعا لذت می برم از این همه دانایی . پایدار باشید .

یک در خواستم دارم اگر صلاح دیدید و اگر برنامه قابلی هست آموزش برنامه StaxRip را هم بگذارید . بازم ممنون .

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما nabipoor برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •