سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
تبلیغات در این انجمن
+
سفارش تبلیغات
صفحه 4 از 4 اولیناولین ... 234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 39 از مجموع 39

موضوع: Avast بهتره یا Kaspersky

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    18,057
    تشکر تشکر شده 
    11,898
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mm210 نمایش پست ها
    بنظر من از Microsoft Security Essentials استفاده کنید...
    با ابشن هایی که در سرچ داره بنظره من بهتر از خیلی از انتی ویروس هاست...
    با جز به جز گشتن حتی در داخل فایل بنظر من یکی از بهترین گزینه هاست ...
    و بنظر من سبک بودن در سرچ و استفاده همزمان از چند تراید در زمان سرچ قابلیت خیلی بالایی داره
    به نظر من این آنتی ویروس دراون حدی نیست که بخواد امنیت سیستم رو تامین کنه ، اونم یک حالت داره که کلی برنامه مکمل رو سیستم نصب کنی که خوب اونم به اندازه استفاده از یک آنتی ویروس خوب نیست . این رو کاملا میشه از طریق تست های معتبر و تجربه شخصی هم فهمید. درواقع تنها خوبیش اینه که از هیچی بهتره
    .

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما The king برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    150
    تشکر تشکر شده 
    2,347
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط phyniks نمایش پست ها
    همونطور كه قبلا هم گفتم معتقدم در بحث نرم افزار از جمله آنتي ويروس "قويترين" و "بهترين انتخاب" دو مبحث جداست
    "قويترين " را ميشود با تستهاي معتبر پيدا كرد ولي "بهترين" براي هر فرد به يك شكل تعريف ميشه....بر اساس نياز اون شخص
    در مورد آنتي ويروس: علاوه بر قدرت و كارايي,رايگان بودنش,حجم اوليه,اپديت روزانه,تاثير بر روي سرعت سيستم,ميزان مصرف رم و سي پي يو و باتري,همه و همه در انتخاب مؤثره

براي يك كاربر خانگي كه رفتارهاي پرخطر نداره (در اينترنت به هر جايي سرك نميكشه,"ويروس بازي" نميكنه و ....) نرم افزارهاي سبكتري كه خيليشون رايگان هستند امنيت قابل قبولي ايجاد ميكنن....بسياري از كارشناسان و حرفه ايهاي كامپيوتر(ناظم Microsoft Community و Wildersecurity و حتي بسياري از متخصصين در همين فروم خودمون) از MSE استفاده ميكنن و مشكلي هم براشون پيش نمياد....در حالي كه اين انتي ويروس از نظر قدرت در مقابل كاسپركي يا بيتديفندر هيچ حرفي براي گفتن نداره....ولي اون كاربران سعي كردن برنامه اي نصب كنن كه نيازهاشون رو برطرف كنه

يك نگاه به سايت Opswat مشخص ميكنه بيشترين کاربران مربوط به كدام آنتي ويروسها هستند:

Antivirus Market Analysis: August 2013 | OPSWAT | Software management and security solutions

مي بينيد كه "قويترينها" در ماركت رتبه هاي بالايي ندارن

در ضمن همونطور كه قبلا هم بحث شده,در مورد انتي ويروس غير رايگان, اگه برنامه تغييري داده نشه(استفاده از سريال و كليد و نه كرك) و برنامه اپديت باشه,هيچ تفاوتي از نظر شناسايي و قدرت با مدل اوريجينال نخواهد داشت
    به نظر من تفاوتی بین قویترین و بهترین برای یک نرم افزار امنیتی وجود ندارد.در مجموع دارا بودن تمام خاصیتهای مثبت در یک نرم افزار امنیتی میتواند آنرا به عنوان قویترین و بهترین مطرح کند.از آنجاییکه نرم افزارهای امنیتی امروزه تقریبا با تنظیمات دیفالت تمام امور را به صورت اتوماتیک انجام میدهند و کمتر نیازی به دخالت کاربر دارد مبحث سلیقه کمتر به چشم میاید.تنها گزینه هایی که کاربران میبایست در انتخاب یک نرم افزار امنیتی به آن توجه کنند شناخت سخت افزار سیستم و نوع کاربری و شکل استفاده هر کاربر در دنیای مجازی میباشد نه صورت ظاهر و دیزاین نرم افزار.بر همین اساس شرکتهای مختلف محصولات متنوعی برای کاربریهای گوناگون تدارک دیده اند.به طور مثال یک سیستم رایانه با کمترین ریسک پذیری از انواع تجهیزات اتصالی و کمترین اتصال به اینترنت میتواند از نرم افزارهای رایگان بهره ببرد.در مقابل رایانه ای با اتصالات مختلف مثل انواع فلش مموری و اتصال طولانی به اینترنت و وبگردی با انواع اطلاعات مهم میبایست با توجه به نوع سخت افزار سیستم از یک نرم افزار امنیتی کامل و قدرتمند که معمولا هم چنین نرم افزارهایی رایگان هم نیستند استفاده کند.
    به قول یک ضرب امثل ایرانی هر چقدر پول بدی همانقدر آش میخوری در این مبحث هم هر چقدر پول بدی از نرم افزار کامل و قدرتمندتری استفاده میکنید.اما در کل برای انتخاب یک نرم افزار امنیتی ابتدا باید نوع کاربری شخص مشخص گردد و سپس اطلاعات سیستم مورد نظر از لحاظ امنیت طبقه بندی گردد و در نهایت با بودجه مشخص و البته قدرت سخت افزار رایانه میزبان در بین انواع نرم افزارهای امنیتی یکی را انتخاب نمود و از آن به صورت اورجینال استفاده کرد.

4. تشکرها از این نوشته :

عضو ثابت
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    152
    تشکر تشکر شده 
    332
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط The king نمایش پست ها
    به نظر من این آنتی ویروس دراون حدی نیست که بخواد امنیت سیستم رو تامین کنه ، اونم یک حالت داره که کلی برنامه مکمل رو سیستم نصب کنی که خوب اونم به اندازه استفاده از یک آنتی ویروس خوب نیست . این رو کاملا میشه از طریق تست های معتبر و تجربه شخصی هم فهمید. درواقع تنها خوبیش اینه که از هیچی بهتره
    البته بنده صحبت های شما رو در این مورد رد یا تایید نمیکنم.. بنظر بنده این که ما از یک نرم افزار و میپسنیدم یا نمی پسنید بیشتر بار روانی داره .. یعنی ایا این نرم افزار بتونه از لحاظ روای مارو ارضا کنه یا نه... هر برانامه ای که ظاهر مدرن یا شیک و پیچیده سیستمی داشته باشه شاید برای بعضی خوشایند تر باشه و خیالشون راحت تر باشه.. ولی در واقعا بنظرم اینطور نیست..
    در واقع هر برنامه مثل انتی ویروس بیشتر سیستم رو مشغول کنه .. وحجمع بالا یی منابع و سیستم رو بخودش مشغول کنه برای ما ارضا کننده است.. مهم نیست چه چیزی رو اسکن میکنه مهم اینکه حجم بالایی سیستم رو مشغول میکنه ... وکلا سیستم رو تعطیل میکنه ...
    بنظر من مهم عمل کرد و کارایی و در این حالا عدمم مشغول کردن بی مورد و کمترین اختلال و راحتی کار با اینطور برنامه هاست..بعضی از برنامه ها در تایپک دیگر هم توضیح دادم .. عملا بعضی از انتی ویروس ها حکم ویروس اجرا میکنن!! نه به این خاطر که قصد تخریب سیستم رو دارن .. بلکه با مصرف منابع
    دستگاه رو سنگین میکنن. وبعضی اوقات باعث هنگ سیستم میشوند... وبا مصرف بی رویه سی پو و حافظه در واقع کلا سیستم رو تعطیل میکند!!
    نهمرگ آنقدر ترسناک است نه زندگی آنقدر شیرین که آدمی پای بر شرافت خود گذارد .

روایت از امیر المومنین
    علی بن ابی طالب علیه السلام

6. تشکرها از این نوشته :

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    150
    تشکر تشکر شده 
    2,347
    اعتبار کاربر
    1

البته بنده صحبت های شما رو در این مورد رد یا تایید نمیکنم.. بنظر بنده این که ما از یک نرم افزار و میپسنیدم یا نمی پسنید بیشتر بار روانی داره .. یعنی ایا این نرم افزار بتونه از لحاظ روای مارو ارضا کنه یا نه... هر برانامه ای که ظاهر مدرن یا شیک و پیچیده سیستمی داشته باشه شاید برای بعضی خوشایند تر باشه و خیالشون راحت تر باشه.. ولی در واقعا بنظرم اینطور نیست..
    در واقع هر برنامه مثل انتی ویروس بیشتر سیستم رو مشغول کنه .. وحجمع بالا یی منابع و سیستم رو بخودش مشغول کنه برای ما ارضا کننده است.. مهم نیست چه چیزی رو اسکن میکنه مهم اینکه حجم بالایی سیستم رو مشغول میکنه ... وکلا سیستم رو تعطیل میکنه ...
    بنظر من مهم عمل کرد و کارایی و در این حالا عدمم مشغول کردن بی مورد و کمترین اختلال و راحتی کار با اینطور برنامه هاست..بعضی از برنامه ها در تایپک دیگر هم توضیح دادم .. عملا بعضی از انتی ویروس ها حکم ویروس اجرا میکنن!! نه به این خاطر که قصد تخریب سیستم رو دارن .. بلکه با مصرف منابع
    دستگاه رو سنگین میکنن. وبعضی اوقات باعث هنگ سیستم میشوند... وبا مصرف بی رویه سی پو و حافظه در واقع کلا سیستم رو تعطیل میکند!!
    اینکه برخی از آنتی ویروسها علیرغم قدرت از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و بار سنگینی به سیستم تحمیل میکنند یک وتقعیت و در آن واحد یک نقطه ضعف به شمار میرود.البته این وضعیت با سخت افزار سیستم میزبان هم ارتباط مستقیم دارد.اما در شرایط واحد و یک سیستم معمولی و استاندارد از نظر سخت افزاری نباید با نصب یک برنامه امنیتی دچار کندی و اختلال در سرعت و عملکرد شود و متاسفانه نرم افزارهای امنیتی مثل محصولات جی دیتا و بیت دیفندر و اویرا در این نکات دچار ضعف هستند.
    اما در کل ماهیت نرم افزارهای امنیتی و وظیفه تعریف شده برایشان حفظ امنیت سیستم و اطلاعات موجود میباشد و این ویژگی هم متاسفانه در برخی از آنها ضعیف عمل کرده که از آن جمله mse یا همان نرم افزار امنیتی مایکروسافت میباشد.رایگان بودن و استفاده کم از منابع سیستم و امتیازاتی از این قبیل همه در رده های بعد از امنیت بالا قرار میگیرند و قدرت یک نرم افزار امنیتی در یافتن و جلوگیری و پاکسازی سیستم اولویتهای یک نرم افزار امنیتی میباشد که متاسفانه برنامه مایکروسافت بسیار ضعیف عمل کرده و این نکته حتی در آزمونهای تست شرکتهای معتبر هم به چشم میاید.اما همین برنامه برای سیستمهای با ریسک بسیار کم گزینه مناسبی میباشد.تاکید میکنم سیستمهای با ریسک کم.یعنی سیستمی که تنها برای آپدیت آنتی ویروس به اینترنت متصل میشود و ابزارهای اتصال اندکی به آن متصل میشود.

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ahmadkhalaj برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    سیستم عامل
    Windows 10 64Bit
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    18,057
    تشکر تشکر شده 
    11,898
    اعتبار کاربر
    1

میشه بپرسم آنتی ویروسی که هیچی نداره چجوری میتونه منابع سیستم رو استفاده کنه ؟ انتی ویروس مایکروسافت خیلی ضعیفه ف یعنی اگر یکی سیستمش هم پائین باشه باز آنتی ویروس مایکروسافت اصلا واسش خوب نیست ، یکی از از دلایلش هم نبود فایرواله ، درضمن قدرت شناساییش خیلی پایینه ، درمرود اون حرفتون که گفتید خیلی ها فکر میکنند انتی ویروس هایی که منابع زیادی مصرف میکنند بهترند باید بگم که دقیقا برعکسه آنتی ویروس های قوی منابع بیشتری میطلبن ، نه این که هر آنتی ویروسی منابع بیشتری خواست قوی تره ، اتفاقا این یک ضعفه ، قدرت یک آنتی ویروس از روی امنیتی که به کاربر میده سنجیده میشه که بعضی از موارد مانند کسپر این امنیت میتونه ضعفی مثل منابع سیستم رو بپوشونه .

اگر هم یکی دنبال یک آنتی ویروس سبک باشه به نظر من باید یک راست بره سراغ کومودو ویا نود ، چون این دو هم سبکن و هم قوین البته در حد آنتی ویروس هایی مثل کسپر و بیت نیستن ولی بدونید که قطعا از آنتی ویروس مایکروسافت بهترن.
    .

10. تشکرها از این نوشته :

عضو ثابت
    محصول امنیتی
    Microsoft Security Essential
    تشکر تشکر کرده 
    152
    تشکر تشکر شده 
    332
    اعتبار کاربر
    1

عزیزمم شما میتونید هر نظری در این باره داشته باشی.. ولی در کل عملکر وکارایی ربطی به مصرف بالایی انتی ویروس ربطی نداره.. شما میدونید ایا در زمانی که یک انتی ویروس در حالا اسکن هست چه مطالبی رو اسکن میکننه ؟ ایا همین که منابعه بالایی سیستم رو مصرف میکنه کافیه !! اینکه فقط حجم بالاییی در اختیار گرفتن سیسم ملاک هست.. انتی وریروس خوبی است
    مهم اینکه ببینم کدوم انتی ویروس کارایی بهتری و عملکرد بهینه تری دارد.. نه کدام انتی ویروس منابع بیشتر رو مصرف میکنه.
    آیا شما با انتی ویروس دیگر مانند بیت یا کسپر ویروسی پیدا کردید که زمانی که سیستم تون رو با انتی ویروس ماکروسافت چک میکردید پیدا نکرده؟!!!
    این طور اظهار نظر با قوت بنظر من غلط چون اولا الگوریتم هایی هر یک اوپ نیستند و تنها ما میتونید از ظاهر اظهار نظر کنیم .. واین نوع برداشت از هر یک بنظر من بیشتر جنبه روانی و خیالی داره .. تا بر روی اظهار نظر علمی و یا فنی ..
    نهمرگ آنقدر ترسناک است نه زندگی آنقدر شیرین که آدمی پای بر شرافت خود گذارد .

روایت از امیر المومنین
    علی بن ابی طالب علیه السلام

12. تشکرها از این نوشته :

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    Kaspersky
    تشکر تشکر کرده 
    150
    تشکر تشکر شده 
    2,347
    اعتبار کاربر
    1

البته نظر شما هم به نوعی با نگاه کردن به ماهیت قضیه صحیح میباشد.اما در مورد قدرت آنتی ویروس مایکروسافت باید بگویم شخصا با چند دستگاه لپ تاپ با ویندوز اورجینال و کاملا آپدیت که به نوعی میتوان به فایروال آن هم تکیه کرد برخورد کردم که با وجود آنتی ویروس مایکروسافت و آن هم آپدیت با مشکل آلودگی ویروس مواجه شده بودند به طوریکه به هیچ طریقی جز تعویض ویندوز اصلاح نمیشدند.موارد مشابهی هم در سیستمهای خانگی و بدون ویندوز اورجینال هم برخورد کردم که بعد از اسکن از طریق بوت با دیسک های نجات علیرغم وجود آنتی ویروس مایکروسافت تعدادی ویروس یافته شد و التبه بودند سیستمهایی هم که با داشتن این برنامه بدون آلودگی بودند.
    دوست عزیز البته نوع و میزان استفاده کاربر از سیستم و فعالیت در اینترنت و البته هشیاری کاربر در امنیت سیستم نقش به سزائی دارد.لذا زمانیکه عنوان میشود سیستمی با ویندوز xp بعد از اتصال به اینترنت تنها 3 دقیقه بعد از اولین اتصال مورد هجوم ویروس واقع میشود و به سرعت آلوده میشود به نظر نمیرسد آنتی ویروس ضعیفی مثل MSE بتواند در مقابل این تهدیدات مقاومت کند.

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ahmadkhalaj برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سابق انجمن
    محصول امنیتی
    Avira
    تشکر تشکر کرده 
    2,195
    تشکر تشکر شده 
    3,467
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadkhalaj نمایش پست ها
    به نظر من تفاوتی بین قویترین و بهترین برای یک نرم افزار امنیتی وجود ندارد.در مجموع دارا بودن تمام خاصیتهای مثبت در یک نرم افزار امنیتی میتواند آنرا به عنوان قویترین و بهترین مطرح کند.
    با يك مثال براتون توضيح ميدم
    يك سيستم ضعيف رو در نظر بگيريد و يك كاربر خانگي كه زياد با خطر مواجه نيست....به هر سايتي سر نميزنه,هر ايميلي رو باز نميكنه, و در تاپيك "دانلود و بررسي كدهاي مخرب" دنبال ويروس بازي و ماجراجويي نيست

اگرچه نرم افزارهاي امنيتي قدرتمندي نظير بيتديفندر و كسپرسكي "قويترين" گزينه ها هستند ولي مطمئنا براي اين سيستم و اين كاربر "بهترين" انتخاب نبوده و نصب اونها كاربر رو در كارهاي روزمره اش دچار مشكل ميكنه

فرمايشات شما هم همین نظر رو تاييد ميكنه :
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadkhalaj نمایش پست ها
    .اما در کل برای انتخاب یک نرم افزار امنیتی ابتدا باید نوع کاربری شخص مشخص گردد و سپس اطلاعات سیستم مورد نظر از لحاظ امنیت طبقه بندی گردد و در نهایت با بودجه مشخص و البته قدرت سخت افزار رایانه میزبان در بین انواع نرم افزارهای امنیتی یکی را انتخاب نمود و از آن به صورت اورجینال استفاده کرد.
    نوع كاربري,فدرت سيستم و سلايق و اولويتهاي هر شخص مهمترين فاكتور در انتخاب هر نرم افزار(از جمله امنيتي) هست

در ضمن من هم گفتم نرم افزار دستكاري شده(كرك شده) توصيه نميشه....بهتره نرم افزار اوريجينال باشه
    در بين رايگانها گزينه هاي بسيار خوبي وجود داره
    اگر هم ميخواهيد از غير رايگانها استفاده كنيد به دست آوردن كليد و سريال بسيار راحته و اگه اپديت انجام بشه بدون شك هيچ تفاوتي با كليد اوريجينال نداره
    شما الان داريد از كسپر با لايسنس اوريجينال استفاده ميكنيد...در سايت دوستاني هم هستند كه همون برنامه رو به صورت اوريجينال دانلود كرده و با كليدهايي كه در فروم قرار داده ميشه اپديت ميكنن....ميتونيد امتحان كنيد....در تاپيك "دانلود كدهاي مخرب" قابليت شناسايي و پاكسازي برنامه شما با اونها يكي هست

يك راه ديگه هم جستجوي سريالهايي هست كه به صورت تبليغي ارائه ميشن و معمولا بين 3 تا 6 ماه نرم افزار رو فعال نگه ميدارن كه در اينترنت معمولا با عنوان Promotion شناخته ميشن

يك مثال:يكي از بهترين و قويترين آنتي ويروسها Norton هست ....شما ميتوني اين محصول رو بخري,ميتوني سريال تريال 90-180 روزه اش رو از گير بياري(كه در همين سايت هم موجوده) يا طبق با مراجعه و ثبت نام در همون سايتي كه خود شما زحمتش رو كشيدي و يك Promotion هست كليد شش ماهه اون رو به نام و اكانت خودت گير بياري
    هر كدوم از اين 3 راه رو استفاده كني و نورتون اپديت بشه قدرت و كاراييش به يك اندازه هست

يك زمان هممون آنتي ويروسهامون رو از فروشگاهها ميخريديم....اون موقع مثل الان به اينترنت دسترسي نبود....شركتهاي ايراني انتي ويروسها رو كرك و اپديت ميكردن و داخل يك CD همه انتي ويروسها رو(بعضيهاشون با اپديت) ميفروختن...حتي يادمه ميگفتن فلان برنامه تا سه ماه ديگه اپديت هست!!!!!(احتمالا منظورشون "فعال"بود)....اون زمان اگه يك برنامه اوريجينال ميخريدي كه دستكاري نشده بود و راحت هم اپديت ميشد مطمئنا از نرم افزارهاي كرك شده و ناكارامد بهتر بود.ولي الان شما ميتوني برنامه رو از سايت خود شركتش دانلود و از سرورهاي همون شركت اپديت كني

اينكه كدوم آنتي ويروس براي شما "بهترين انتخاب" هست به قدرت سيستم و اولويتهاي شما بستگي داره, ولي براي استفاده از اكثر آنتي ويروسها(چه رايگان و چه پولي) راههايي مطمئن وجود داره كه نياز به صرف هزينه نيست
    ديگه تصميم گيري با خودتون.

بگذريم

اينجا تاپيك مقايسه اوست و كسپر بود و ارسلان عزيز در خصوص خريد كليد كسپر سؤال كردن و من هم توصيه كردم هزينه نكنه و تاپيك منحرف شد....از همه دوستان عذر ميخوام

در مقايسه Avast و Kaspersky: با توجه به نتايج شركتهاي معتبر مقايسه آنتي ويروسها,هر دو قدرت بسيار بالايي دارن,ولي كسپر "قويتر" عمل كرده
    اما در مقايسه با اون,اوست حجم اوليه و اپديت كمتري داره,كمتر از منابع سيستم استفاده ميكنه,كمتر روي سرعت سيستم تاثير ميزاره, و ورژن رايگاني داره كه قابليتهاش با بسياري از نرم افزارهاي پولي رقابت ميكنه و همين باعث شده كه Avast Free در كنار MSE بيشترين كاربر رو در دنيا داشته باشن
    تنها ايرادش همون تحريمه كه بعضي ISPها نميتونن براحتي اپدين كنن

با توجه به نتايجي كه شركت Alwil طي اين يكي دو سال گرفته مطمئنا اگه ايران رو تحريم نكرده بود من هم ازنسخه رايگان Avast استفاده ميكردم

تصميم گيري با شما
    Nima

16. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما phoenix برای ارسال این پست سودمند:

تشکر تشکر کرده 
    3
    تشکر تشکر شده 
    10
    اعتبار کاربر
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Arsalan نمایش پست ها
    سلام بچه ها من تو سایت ایران ستاپ که بودم و نظرسنجیش رو نگاه میکردم رقابت بین این دو آنتی ویروس خیلی تنگاتنگ بود نظرات کاربران تو این فروم و یه سری فروم های دیگه هم در مورد Avast خیلی خوب بود به نظرتون کدومشون قدرتمندتر و بهتره؟ دلیل هم بگید که دیگه عالی میشه
    آنتی ویروسهای آوست اصلا قابلیت رجیستر و آپدیت تو ایران ندارن که بخواد با ی ضد ویروس دیگه که قابل آپدیت تو ایرانه مقایسه بشه .

ولی بین اینهمه ضد ویروس معتبر چرا کسپرسکی رو انتخاب کردید برای مقایسه ؟! کی دیگه کسپرسکی میگیره ؟ سیستم رو میریزه بهم و پشتیبانی هم نداره .

صفحه 4 از 4 اولیناولین ... 234

اطلاعات تاپیک

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 در حال مشاهده این موضوع می باشد.. (0 کاربر و 1 مهمان در این انجمن حضور دارند)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •